Buke gruri apo buke thekre !?

buke gruri buke thekre
Gruri dhe thekra jane drithra te cilat perdoren per pjekje sepse ato permbajne gluten ,nje proteine qe shkakton fryrjen e bukes.Kokrrat e tyre perbehen nga 3 pjese nga krundet,endosperma e cila eshte brenda fares dhe embrioni qe eshte pjesa me e thelle, keto përmbehen nga vitamina B, proteina, minerale dhe yndyrna të shëndetshme. 

Tek thekra eshte e veshtire për ti ndarë keto tre pjese sa shpeshhere ajo mbetet e tere,ndryshe nga ushqimet e rafinuara te tlla si mielli ,makaronat , buka e bardhe ku krundet dhe embrioni janë hequr. “Pa krunde dhe embrion, rreth 25 për qind e proteinave të grurit është e humbur, së bashku me të 17 veti ushqyese kyçe.

Gjate perpunimit embrioni dhe krundet mbeten tek thekra dhe ajo ruan vetite e saj ushqyese të cilat përfshijnë fibra, proteina, kalium, kalcium, hekur, fosfor, magnez, mangan, vitaminë B-1, acid folik, Thiamin, niacin dhe antioksidantë. Këto veti shqyese ndihmojnë per te ulur kolesterolin së bashku me rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, kancerin dhe diabetin.

Thekra permban pak yndyre është gjithashtu eshte e varfer me gluten ne krahasim me buken e bardhe .Në mënyrë domethënëse, thekra ofron një profil të plotë amino acidi. Gruri gjithashtu ofron karbohidrate komplekse dhe vitamina e minerale. Ajo është një proteinë jo e plotë, ndërsa përmban të gjitha amino acidet esenciale, ajo nuk i përmban ato në sasi të mjaftueshme për nje ushqim të mirë.

Niveli i sheqerit ne gjak
Per shkak se shumica e fibrave jane hequr nga kokrrat e përpunuara,ushqimet e rafinuara si buka e bardhë mund të krijojë një rritje të glukozes në gjak dhe te alarmoje pankreasin per clirim te insulines .Shume insuline mund te beje uljen e sheqerit ne gjak me shpejtesi e cila sjell shume probleme shendetsore sic eshte diabeti i tipit 2.Kokrrat më pak të përpunuar sic eshte thekra mbajë një nivel te mire te sheqerit në gjak dhe te insulinës per nje djegje efikase te yndyres , ajo redukton inflamacionet duke ulur rrezikun e diabetit dhe yndyrave ne gjak.

Buka thekres eshte e pasur me fibra te cilat kane aftësinë për tu lidhur me toksina dhe për të ndihmuar largimin e tyre nga trupi. Fibrat, shumica e të cilave jane larguar nga kokrrat e përpunuara si buka e bardhë,kontribuojne për të ulur kolesterolin,sjellin pak yndyrë në abdomen dhe rreth organeve të tretjes.Buka thekres ndihmon lehtësimin e kapsllikut , sipas një studimi të publikuar ne”Journal of Nutrition”. fibrat qe gjenden ne thekër përmirësojne lëvizjen e zorrëve tek meshkujt e moshes mesatare qe jane mbi peshë.

Përmbajtja e lartë e fibrave ne theker kontribuon per te ulur urine ,gje qe do te thote me pak kalori. Nëse konsumohet ne mëngjes, buka thekres mund të ule urine si para ashtu dhe pas drekës në krahasim me buken e grurit, sipas një studimi,pjesemarrsit të cilët kishin ngrënë buke gruri ishin të uritur në fillim të pasdites ndërsa ata që kishin ngrene bukë thekre nuk kishin patur uri deri pasdreke. Me mire buka e thekres te pergatitet vet se furrat e bukes e perziejne me te bardhe.

(Visited 286 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,702FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles