Home RECETAT E GJYSHES Biskota me karkaleca dhe kopër

Biskota me karkaleca dhe kopër

0

Biskota me karkaleca dhe kopër

Një supë luksoze me ushqim deti që është e pasur me shije, perfekte për argëtime formale dhe gjithashtu me pak kalori

Përbërësit

 • 450 g karkalec tigër i papërpunuar në guaskat e tyre
 • 4 lugë gjelle vaj ulliri
 • 1 qepë e madhe të copëtuara
 • 1 llambë e madhe kopër të copëtuara, petë të rezervuara
 • 2 karotat të copëtuara
 • 150 ml verë e bardhë e thatë
 • 1 lugë gjelle raki
 • 400 gr mund të copëtuar domate
 • 1l stoku i peshkut
 • 2 majë bujare paprika

Për të shërbyer

 • 150 ml tenxhere krem ​​dopio
 • 8 karkaleca tigër me predha, por majat e bishtit të mbetura (opsionale)
 • kopër gjethet (opsionale)

Metoda

 • HAPI 1

  Qëroni karkalecat dhe më pas skuqini lëvozhgat në vaj në një tigan të madh për rreth 5 minuta. Shtoni qepën, koprën dhe karotat dhe ziejini për rreth 10 minuta derisa perimet të fillojnë të zbuten. Hidhni verën dhe rakinë, flluskoni fort për rreth 1 min që të largohet alkooli, më pas shtoni domatet, lëngun dhe paprikën. Mbulojeni dhe ziejini për 30 minuta. Ndërkohë grijmë karkalecat.

 • HAPI 2

  Lyejeni supën sa më imët të mundeni me një blender me shkop ose procesor ushqimi, më pas shtypeni përmes një sitë në një tas. Kaloni pak kohë duke punuar me të vërtetë përzierjen përmes sitës pasi kjo do t’i japë supës strukturën e saj prej kadifeje.

 • HAPI 3

  Hidheni përsëri në një tigan të pastër, shtoni karkalecat dhe gatuajeni për 10 minuta, më pas ziejini përsëri derisa të jenë të lëmuara. Mund ta bëni dhe ta ftohni këtë një ditë përpara ose ta ngrini për 1 muaj. Shkrini gjatë natës në frigorifer. Për ta servirur, ngroheni butësisht në një tigan me kremin. Nëse e zbukurojmë, gatuajini 8 karkalecat me pak gjalpë. Hidhni me lugë në tas të vegjël dhe sipër i hidhni karkalecat dhe gjethet e grira të koprës.

Exit mobile version