Biskota me bajame ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

spot_img

Biskota me bajame ( Receta gatimi nga Leonora Pane )

Përbërësit

200 gr bajame

200 gr miell

150 gr sheqer

2 vezë

70 gr gjalp

gjysëm pako maja për ëmbëlsira

1 pako vanilje

Përgatitja

1

Merni 150 gr bajame dhe grijini imët në mikser, 50 gr lërini për ti hedhur në brumin e biskotave në fund,

2

hidhni bajamet e grira në një tas dhe të gjithë përbëresit e tjerë nuk ka rëndësi kë hidhni më parë,

3

pastaj punojeni brumin deri sa të bëhet si brumë biskotash normale, shtoni 50 gr e bajameve që lamë pa grirë dhe punojeni brumin përsëri derisa bajamet të perzien mirë në brum, merni brumin,

4

ndajeni në 3 pjesë të barabarta dhe jepini formën e shiritave pastaj prejini me thikë në pjesë të vogla si në foto, vendosini në një tepsi të cekët me letër furre dhe vërini të piqen në furrë të para ngrohur në 180° për 25 – 30 minuta. Ju bëftë mirë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles