BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT!

spot_img


BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT!
Reviewed by on

August 20, 2018
.

BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT! Bamjet jane zarzavat i vecante i cili deri me tani eshte vleresuar kryesisht per efektet pozitive ne rregullimin e sheqerit ne gjak. Por se fundmi, rezultatet e kerkimeve kane zbuluar veti te jashtezakonshme te bamjeve ne luften kunder kancerit te gjirit, prostates dhe metastazes se melanomes, […]

BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT! Bamjet jane zarzavat i vecante i cili deri me tani eshte vleresuar kryesisht per efektet pozitive ne rregullimin e sheqerit ne gjak. Por se fundmi, rezultatet e kerkimeve kane zbuluar veti te jashtezakonshme te bamjeve ne luften kunder kancerit te gjirit, prostates dhe metastazes se melanomes, […]

Rating: 0

BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT!

BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT!

BAMJET – FUQIA E TYRE KUNDER KANCERIT HABIT STUDJUESIT!

Bamjet jane zarzavat i vecante i cili deri me tani eshte vleresuar kryesisht per efektet pozitive ne rregullimin e sheqerit ne gjak. Por se fundmi, rezultatet e kerkimeve kane zbuluar veti te jashtezakonshme te bamjeve ne luften kunder kancerit te gjirit, prostates dhe metastazes se melanomes, ne laborator.
Lektinat qe gjenden te farat bamjeve – nje lloj proteine bimore- shkaterrojne qelizat kanceroze te gjirit deri ne 72%, ne prove laboratorike. Ato kane arriur te ulin me 63% masen tumorale te gjirit (in vitro).
Burrat qe konsumojne bamje shpesh, kane 40% me pak rrezik te preken nga kanceri i prostates.
Nje tjeter substance qe gjendet nen lekuren e bamjeve – pektina – ka frenuar mahnitshem metastazen e melanomes in vitro, me 75% me pak, nderkohe ka rritur mekanizmin e “vetevrasjes” se qelizes ne 23fish.
Mbetet qe keto studime te rezultojne kaq entuziaste edhe ne prova ne njerez.
Prandaj, duke qene se jemi ne sezonin e tyre, mos i lini tju ikin pa i shfrytezuar.

(Visited 236 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles