Amareta ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

spot_img

Amareta ( Receta gatimi nga Bukurie Nexhipi )

Përbërësit

400 gr miell

100 gr sheqer pluhur

300 gr gjalp

1 vanilje Bourbon

2 të verdha vezësh

lajthi ose arra

lëkurën e 1 portokalleje

Përgatitja

1

Masat janë për rreth 40 amareta. Gjalpi duhet i ambientit, e trazojmë me mikser me sheqer pluhur, pak kripë, vanilje

2

kur bëhet 1 masë hedhim vezët, vazhdojmë i trazojmë, hedhim lëkurën e portokallit të grirë në rende dhe me ndihmën e 1 site hedhim miellin duke hedhur duke trazaur me mikser sa të bëhet 1 masë.

3

I ndajmë në topa sa 1 kokër arre, i vendosim 1 lajthi ose arrë në mes, shtypim t’ju japim formën dhe i pjekim në furrë të para nxehur për 10-12 minuta në 180 gradë C

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles