A mund të zëvendësojë një pilulë kirurgjinë e humbjes së peshës për diabetikët e tipit 2?

Në vend të operacionit invaziv të trajtojnë obezitetin dhe diabeti i tipit 2, njerëzit një ditë mund të jenë në gjendje të marrin thjesht një pilulë.

Kjo është ajo që një studim paraprak i publikuar në qershor 2018 në revistë Materialet e Natyrës sugjerohet, dhe megjithëse pilula është testuar vetëm te minjtë, autorët shpresojnë se ilaçi mund të dalë në treg për përdorim njerëzor brenda pesë viteve. Komponimi – të cilin studiuesit e kanë quajtur “LuCI”, shkurtim i “mbulesës luminale të zorrëve” – është projektuar për t’u marrë nga goja para një vakti. Ai funksionon duke siguruar përkohësisht një shtresë mbi zorrë, kështu që vetëm një sasi e kufizuar ushqimi mund të absorbohet përmes trupit, duke ndihmuar potencialisht humbjen e peshës dhe duke ndihmuar në parandalimin e rritjes së sheqerit në gjak tek njerëzit me diabet të tipit 2.

LIDHUR: Humbja e peshës planifikon të provoni dhe dietat e modës për t’u anashkaluar për rezultate

Çfarë e bën LuCI të ndryshëm nga pilula të ngjashme për humbje peshe

Nuk është hera e parë që shkencëtarët tentojnë të krijojnë “kirurgji për humbje peshe në një pilulë”. Më shumë se një dekadë më parë, një pilulë e njohur më parë si Zetacap, e cila nuk është miratuar nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave (FDA), quhej “pilula e anashkalimit të stomakut”. raportoi ABC Newspor LuCI bie në sy sepse përmban sukralfatenjë medikament i miratuar nga FDA dekada më parë për të trajtuar ulcerat.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,586FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles