A mund të bëjë ky ushtrim ‘vakum në stomak’ mbi thelbin tuaj?

Jo, nuk keni nevojë të nxirrni qindra kërcitje dhe ulje për të ndërtuar muskuj më të fortë të barkut. Por a është ushtrimi i “vakumit të stomakut” që po thyen internetin me të vërtetë mrekullia që avokatët e forcimit thelbësor thonë se është?

Stërvitja, e cila u bë virale në platformën e ndarjes së videove TikTok, ka pasur më shumë se 85.8 milionë shikime. Jenny Brennecke, DPT, një terapist fizik dhe trajner fitnesi, krijoi një tutorial hap pas hapi mbi hakimin e stërvitjes virale, i njohur gjithashtu si hollowing. Ajo thotë se është një ushtrim izometrik që mund të ndihmojë me forcën e barkut dhe dhimbjen e shpinës nëse bëhet rregullisht, pohon ajo në video. Ajo vazhdon të thotë se mund të zvogëlojë rrezikun e dëmtimit të shpinës, të ndihmojë me kontrollin postural dhe stabilitetin brenda shtyllës kurrizore dhe legenit, dhe të kontrollojë dhe forcojë muskujt e barkut “me urdhër”.

A ia vlen t’i shtohet rutinës suaj ky hak më i fortë për barkun dhe a është i sigurt? Ja çfarë duhet të dini.

Çfarë është vakuumi i stomakut?

Në videon e saj virale në TikTok, Brennecke zbërthen ushtrimin, duke shpjeguar se ai funksionon transversus abdominis, brezi i thellë i muskujve të barkut që mbështillet rreth bustit midis brinjëve dhe legenit. “[The transversus abdominis] vepron si një korse për t’u mbështjellë rreth trupit tuaj dhe kur forcohet mund ta bëjë belin tuaj të duket pak më i hollë, “thotë ajo.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles