A e përhap sëmundjen kirurgjia për kancerin?

spot_img

Një studim i ri, i publikuar në Numri i prillit 2018 i Mjekësia përkthimore e shkencëseksploron një pyetje të gjatë në fushën e onkologjisë – se si procesi i shërimit të plagëve pas operacionit të kancerit mund të ndikojë në rritjen dhe përhapjen e qelizave të kancerit të mbetur.

Studimet tregojnë se metastazat e kancerit të gjirit (kanceri që është përhapur nga vendi i tumorit origjinal) ndonjëherë ndodh 12 deri në 18 muaj pas operacionit, thotë Robert Weinberg, PhDautori i vjetër i studimit të ri, një profesor i biologjisë në Institutin e Teknologjisë në Masaçusets në Kembrixh dhe një anëtar i Institutit Whitehead, i cili është i lidhur me MIT.

“Duke pasur parasysh faktin se ajo rritet dhe më pas zbret, kjo do të thotë se ka shumë të ngjarë të jetë shkaktuar nga operacioni. Ajo vendoset me një ritëm vërtet të ulët për disa vite pas kësaj rritjeje,” thotë Dr. Weinberg. “Askush nuk e di pse provokohet rikthimi metastatik. Një teori është se vetë operacioni shpërndan qelizat kancerogjene në gjak, të cilat më pas mund të mbillen në vende të largëta dhe të shkaktojnë metastaza.”

Por Weinberg dhe bashkautorët e tij po propozojnë që një mekanizëm tjetër mund të jetë në lojë – efektet e inflamacionit për shkak të shërimit të plagëve.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles