Cilat mite të shëndetit besoni? Si mund të dëmtojnë shëndetin tuaj? Dhe pse jemi kaq sylesh kur bëhet fjalë për shëndetin dhe mirëqenien?

Ishte një histori që me të vërtetë e bëri vendin të flasë: gjysma e të gjithë amerikanëve besojnë në teoritë e konspiracionit mjekësor – ide që janë pothuajse me siguri false, por që vazhdojnë në ndërgjegjen tonë kolektive (dhe në internet).

Gjetjet, të publikuara në JAMA Internal Medicine në mars, u bazuan në një anketë me 1351 të rritur në SHBA.

Për shembull, sipas këtij sondazhi, rreth një e pesta e njerëzve mendojnë se vaksinat e fëmijërisë shkaktojnë autizëm – një gënjeshtër e rrezikshme dhe vdekjeprurëse, sipas një shumicë dërrmuese të ekspertëve mjekësorë.

Lexo më shumë: Lëvizja kundër vaksinimit shkakton një vit vdekjeprurës në SHBA »

Në vazhdën e këtij raporti, TedMed, një grup multidisiplinar ekspertësh mjekësorë dhe shkencorë, mblodhi një webinar për të diskutuar se si këto mite janë bërë kaq të përhapura.

Në panel ishte Zackary Berger, MD, një profesor asistent në Shkollën e Mjekësisë Johns Hopkins. Ai thotë se një nga arsyet që këto mite kanë një fuqi të tillë ngjitëse është se ato përputhen me paragjykimet që kemi tashmë. “Ne jemi të bombarduar me informacione të pasakta, të paraqitura në mënyrë të gabuar dhe të shtrembëruara,” tha ai – dhe ne shpesh zgjedhim dhe zgjedhim vetëm informacione që përputhen me atë që tashmë mendojmë (ose atë që duam të mendojmë).

“Truri është një organ i mrekullueshëm për të justifikuar përfundimet që zemra ka arritur tashmë”, shtoi ai.

Lexo më shumë: 8 mite të trurit të shkatërruar »

Jo çuditërisht, interneti dhe mediat sociale luajnë një rol të madh.

James Garrow, një ekspert i mediave sociale dhe shëndetit publik, i cili punon për Departamentin e Shëndetit Publik në Filadelfia, shpjegoi: “Të gjithë kanë pasur gjithmonë këto mite mjekësore – njerëzit kanë refuzuar vaksinat për aq kohë sa vaksinat kanë ekzistuar. Ajo që është e re është aftësia për t’i përhapur ato.”

Në një rrjet social të përbërë nga njerëz me mendje të njëjtë, tha Garrow, rrjeti në fakt i bën njerëzit më pak të prirur për t’u ekspozuar ndaj ideve që sfidojnë ato që tashmë kanë.

Mësoni pse tuberkulozi po bëhet shpejt një kërcënim global »

Të ushqyerit, fitnesi dhe mirëqenia janë fusha ku mitet janë të shfrenuara. Rachel Vreeman, MD, autore e librit Mos e gëlltit çamçakëzin!: Mitet, gjysmë të vërteta dhe gënjeshtra të plota për trupin dhe shëndetin tuaj, shpjegon, “Është një fushë ku shkenca mund të duket konfuze. Një ditë kur dëgjon se kafeja është e mirë për ty; një ditë që të jetë keq për ty. Njerëzit mendojnë se shkenca po shkon përpara dhe me radhë, kështu që ju ndaloni së besuari çdo gjë që dëgjoni.”

Shkencëtarët gjithmonë do të ritestojnë teoritë dhe do të bëjnë zbulime të reja; kjo është natyra e shkencës. Por nëse do të kishim kohë të lexonim studime për krijimin e lajmeve, shpesh do të mësonim se pikëpamjet e ndryshme nuk janë gjithmonë reciprokisht ekskluzive. Titujt janë domosdoshmërisht reduktues – një cicërimë kalimtare nuk do t’ju japë të gjithë historinë.

Është Shkencë: Si Joga përmirëson performancën e përgjithshme atletike »

Ne i kërkuam disa ekspertëve të ndajnë mendimet e tyre mbi të pavërtetat dhe keqkuptimet më të besueshme rreth shëndetit:

1. Ngrënia e yndyrës ju bën të shëndoshë. Në fakt, yndyra (me moderim) është e nevojshme për shëndetin. Pesha e tepërt është më shumë çështje e marrjes së më shumë kalorive sesa shpenzoni. “Nuk ka asnjë provë që ngrënia e një diete me yndyrë të moderuar shkakton shtim në peshë; në fakt, yndyra ofron shije dhe ngopje në dietë për t’ju bërë të ndiheni më të ngopur. Ju duhet të përfshini sasi të moderuara të yndyrave të shëndetshme – ullinj, arra, avokado, vaj ulliri – në dietën tuaj çdo ditë”, thotë Sharon Palmer, RD, autore e Dieta me energji nga bimët.

2. Karbohidratet ju shëndoshin. Në fakt, jo të gjitha karbohidratet krijohen të barabarta. Një kek me çokollatë dhe një banane përmbajnë karbohidrate, por njëra gjithashtu ka lëndë ushqyese të nevojshme dhe fibra të shëndetshme (shih: është e verdha). Beteja pro dhe kundër karbohidrateve është ndezur për dekada, por nuk ka dyshim se trupi juaj ka nevojë për karbohidrate për të përpunuar energjinë. “Përpiquni të zgjidhni ushqime të pasura me karbohidrate që janë minimalisht të përpunuara dhe të pasura me fibra, si drithërat, bishtajoret, frutat dhe perimet”, thotë Palmer.

3. Nëse je i dobët, je i shëndetshëm. Në fakt, njerëzit e ruajnë yndyrën ndryshe dhe thjesht dobësia nuk është një masë e saktë e shëndetit. Edhe nëse jeni natyrshëm i dobët, duhet të bëni ushtrime fizike dhe të vizitoni rregullisht mjekun tuaj. Një artikull në JAMA raportuar kohët e fundit se ndërsa mbipesha sjell një rrezik më të lartë të vdekjes, të qenit i dobët gjithashtu ka një rrezik më të lartë vdekshmërie sesa të qenit pak mbipeshë, sipas një studimi. Disa studiues supozojnë se kjo mund të jetë pjesërisht për shkak të disa njerëzve më të dobët që nuk monitorojnë me kujdes shëndetin e tyre.

4. Nëse dëshironi të humbni peshë, mbani dietë. Në fakt, sipas një rishikimi gjithëpërfshirës të 31 studimeve afatgjata të dietës kryer nga UCLA në vitin 2007, “dietat nuk çojnë në humbje të qëndrueshme në peshë ose përfitime shëndetësore për shumicën e njerëzve”. Sipas autorit kryesor të raportit, Traci Mann, “Ngrënia e moderuar është një ide e mirë për të gjithë, dhe po ashtu është edhe stërvitja e rregullt. … Ushtrimi mund të jetë faktori kryesor që çon në humbje të qëndrueshme në peshë.”

23 plane diete të rishikuara: A funksionojnë ato? »

5. Njerëzit me lëkurë më të errët nuk kanë nevojë për krem ​​kundër diellit. Në fakt, hulumtimi ka treguar se njerëzit me lëkurë natyrale më të errët kanë tendencë të diagnostikohen në një fazë më të avancuar të kancerit të lëkurës dhe kanë shanse më të ulëta për të mbijetuar sesa kaukazianët. Ne nje raportin e fundit për këtë çështje, Diane Jackson-Richards, MD, drejtoreshë e Klinikës së Dermatologjisë Multikulturore të Henry Ford në Detroit, tha, “Ne duhet të intensifikojmë përpjekjet tona ndërgjegjësuese për pakicat në mënyrë që ata të kuptojnë plotësisht rreziqet e ekspozimit në diell dhe çfarë mund të bëjnë për të reduktuar rrezikun e lëkurës. kanceri.”

6. Një kalori është një kalori. Në fakt, soda me vlerë 200 kalori dhe karota me vlerë 200 kalori sillen shumë ndryshe në trup. Sipas Toni Sicola, një profesionist i shëndetit dhe mirëqenies dhe ekspert i të ushqyerit integrues, “E meta fatale në këtë pretendim të vjetër është aplikimi i [the law of] termodinamika në trup – ne duhet të shikojmë biokiminë dhe fiziologji për të kuptuar trupin, jo fizikën.

7. Ne kemi nevojë për tetë gota ujë në ditë. Në fakt, Sipas Heinz Valtin, një profesor në pension i fiziologjisë nga Shkolla Mjekësore Dartmouth, i specializuar në kërkimin e veshkave dhe kaloi 45 vjet duke studiuar sistemin biologjik që mban ujin në trupin tonë në ekuilibër, ne duhet të pimë ujë me vakte dhe kur ndiejmë etje (megjithëse një mjek mund të rekomandojë pak a shumë ujë për një pacient specifik). Dietologia Cara Rosenbloom shpjegon: “Një test më i mirë është t’i kushtoni vëmendje ngjyrës së urinës. Duhet të jetë e qartë ose në ngjyrën e limonadës. Nëse është më e errët, pini më shumë.”

Mësoni më shumë: Çfarë po e shkakton ngjyrën time jonormale të urinës? »

8. Kam vizion perfekt, ndaj nuk kam nevojë të kontrolloj sytë. Në fakt, një sy mund të kompensojë një problem të padiagnostikuar të shikimit në tjetrin, ose mund të vuani nga një sëmundje e qetë e syrit, siç është glaukoma, sipas Anne Russell, një zëdhënëse për Shoqatën Optometrike të Kalifornisë. “Diagnoza dhe trajtimi i hershëm i problemeve të syrit dhe shikimit janë të rëndësishme për ruajtjen e shikimit të mirë dhe shëndetit të syve”, thotë ajo. “Optometristët mund të zbulojnë gjithashtu çështje shëndetësore si diabeti përmes një ekzaminimi gjithëpërfshirës të syve.”

Dhe Russell ka një mit tjetër për të hedhur poshtë: “Spinaqi është në fakt një zgjedhje më e mirë ushqimore sesa karotat kur bëhet fjalë për mbrojtjen e syve dhe shikimit”, thotë ajo. “Ai përmban luteinë dhe zeaksantinë – dy lëndë ushqyese kryesore që ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve të plakjes së syrit.”