Provoni këto 7 vakte të shijshme që plotësojnë kërkesat e reja të ushqimit shkollor të USDA.

Duke filluar nga 1 korriku, shkollat ​​anembanë vendit do të duhet të ofrojnë opsione të ushqimit, vakteve dhe pijeve që i përmbahen rregullave të reja ushqimore të Departamentit Amerikan të Bujqësisë (USDA), të cilat në mënyrë efektive ndalojnë të gjitha ushqimet e padëshiruara nga kampuset e shkollave.

Përkrahësit thonë se programi Smart Snacks in Schools është një hap në drejtimin e duhur. Rregulloret e reja vendosin një premium për frutat dhe perimet, drithërat dhe proteinat e ligët.

Merrni faktet: Rregullat e reja të USDA ndalojnë ushqimin “junk” në shkolla »

Këto shtatë pjata ushqyese ndjekin udhëzimet e reja të USDA (disa përmasa të servirjeve janë rregulluar) dhe ato vërtetojnë që edhe nëse ushqimi nuk është i mbuluar me djathë ose i zhytur në çokollatë, ai përsëri mund të jetë i shijshëm. Shkollat ​​dhe prindërit që kërkojnë receta të shëndetshme me mish pa dhjamë si mish pule, drithëra dhe fruta dhe perime të freskëta duhet t’i provojnë këto shtatë receta.

Petulla me bajame molle: Për mëngjes, përfitoni nga proteinat që gjenden në bajame dhe sheqernat natyrale në salcën e mollës. Një nga këto petulla është mëngjesi i vogël i përsosur, dhe nëse bëni një grumbull të plotë, ngrini atë që nuk hani për të kursyer për mëngjeset në lëvizje më vonë. Thjesht vendosni një petull të ngrirë në mikrovalë për 30 sekonda dhe do ta keni mëngjesin gati për t’u rrotulluar.

Shake me banane: Nuk ka asnjë arsye për të mos u dhënë fëmijëve dhe adoleshentëve mëngjes të pijshëm si lëngje dhe smoothie. Ky “skejk” i bananes përfiton nga kremi natyral i bananeve dhe është një mëngjes me qumësht pa yndyrë i miratuar nga Snack Smart i bërë me qumësht me pak yndyrë.

Supë Tortilla: Bëjini fëmijët të ndërveprojnë me ushqim të shëndetshëm me këtë supë argëtuese dhe të lehtë tortilla. Shtesat e bëra vetë si shirita tortilla dhe avokado i lejojnë të gjithë të personalizojnë këtë vakt të shëndetshëm me shumë proteina pa yndyrë.

Chili Chili in a Jiffy: Fasulet, domatet, specat djegës dhe domate në këtë djegës të shpejtë shtojnë shumë përbërës të shëndetshëm në një tas. Zgjedhja e pulës rotisserie, dhe ju mund ta gatuani këtë vakt të mbushur me proteina me kohë të lirë.

Supë me patate të pjekura me lëkurë krokante patate: Për një rrotullim argëtues me patate të skuqura, transformoni rostiçeri në oborrin e shkollës në një vakt të shëndetshëm. Lëkurat krokante të patates i shtojnë teksturë kësaj marrjeje lozonjare të një patate të pjekur.

Pulë susam të zier: Zierja është një alternativë e shkëlqyeshme për pjekjen në skarë, dhe kjo pulë e pjekur e susamit përfiton nga shija e lëngut të freskët të portokallit dhe e lekurës për një goditje shtesë.

Tacos peshku me brokoli: Çfarë ka më argëtuese se një vakt që mund ta hani me duar? Këto taco fshehin perimet në pamje të qartë, duke siguruar që fëmijët dhe adoleshentët të marrin produkte të freskëta dhe proteina pa yndyrë, të gjitha në një vakt.

Për më shumë, shikoni 34 ide të shëndetshme dhe tërheqëse për drekë Bento Box »

Për më shumë opsione të vakteve të shëndetshme, shikoni Healthline’s Biblioteka e recetave të shëndetshme. Kur kërkoni për ushqime dhe vakte që përfshihen në udhëzimet e reja të USDA, mbani mend:

  • Kufizoni kaloritë në 200 kalori për një meze të lehtë dhe 350 kalori për një vakt
  • Më pak se 35 për qind e kalorive të ushqimit mund të vijnë nga yndyrat, dhe më pak se 10 për qind mund të vijnë nga yndyrat e ngopura. (Ushqimet e detit, arrat dhe farat, si dhe djathi mocarela pa skremuar janë të përjashtuar nga kërkesat për yndyrë.
  • Shmangni yndyrat trans.
  • Snaket duhet të kenë më pak se 230 mg natrium (200 mg pas 1 korrikut 2016).
  • Enët duhet të kenë më pak se 480 mg natrium.
  • Snacks duhet të përmbajnë më pak se 35 për qind sheqer ndaj peshës. (Frutat e thata pa ëmbëlsues të shtuar mund të përjashtohen nga kërkesat për sheqer.)