Home Travel 5 kazinotë më të mira në Evropë

5 kazinotë më të mira në Evropë

0

Çdo vit, më shumë kazino shfaqen në të gjithë botën – secila prej tyre është e ndryshme dhe përpiqet të lërë përshtypjen e vet.

Sidoqoftë, Evropa është shtëpia e kazinove më magjepsëse dhe historike në botë që duhet t’i shihni në TV. Shumica e tyre janë luksoze dhe mezi të arritshme për lojtarë modestë, por, megjithatë, le të shohim pesë kazinotë më të mira në Evropë. Ndërkohë, ju mund të luani rehat lojëra elektronike novoline nga komoditeti i shtëpisë tuaj. Zbuloni se cilat janë më të mirat Kazinotë online evropiane dhe shikoni se çfarë i bën ata më të mirët me udhëzuesin tonë të ekspertëve dhe rishikimet e reja të lojërave të fatit.

Kazino në Monte Carlo

Casino de Monte Carlo është ndoshta kazinoja më e famshme në botë falë filmave të shumtë që e zgjodhën atë për vendndodhjen e saj kryesore: Bond’s Never Say Never Again dhe Goldeneye, Ocean’s Twelve, në një total prej 28 filmash…

Rruga e Çmimit të Madh të Monakos kalon përmes kazinosë dhe në disa raste organizatorët e Rally Monte-Carlo mbajnë fillimin ceremonial përpara Casino de Monte Carlo.

Ka shtatë restorante në vend, duke përfshirë Le Louis XV me 3 yje Michelin. Është padyshim një vend i mrekullueshëm për udhëtarët dhe lojtarët luksoz.

Kurhaus

Kurhaus është kazinoja më e vjetër e Gjermanisë dhe një nga më të bukurat në Evropë.

Kazinoja e Wiesbaden fitoi famë ndërkombëtare përmes shkrimtarit rus Fyodor Dostojewski. Ai humbi të gjithë buxhetin e tij të udhëtimit në kazino dhe ai shkroi romanin e tij të shkurtër Kumarxhiu në vetëm 26 ditë për të mbuluar borxhin.

Kazino Estoril

Kazino Estoril mban statusin e kazinosë më të madhe në Evropë që nga vitet ’60. Ian Fleming u frymëzua nga historitë nga Kazino Estoril e cila u bë një vend takimi për spiunët ndërkombëtarë dhe refugjatët gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Kazinoja ishte një nga vendet e xhirimeve për filmin e vitit 1969 James Bond 007 – On Her Majesty’s Secret Service. Casino Estoril ka shërbyer edhe si sfond për filma të tjerë, duke përfshirë filmin Taboo.

Kazino Estoril pret galerinë e tij të artit me piktura dhe skulptura në ekspozitë të përhershme.

Klubi Clermont

Nëse nuk ndodh që të jeni anëtar i elitës mbretërore, politike ose të biznesit, nuk do të hyni kurrë në klubin më ekskluziv të lojërave të fatit në botë.

Clermont ofron vetëm gjashtë tavolina dhe anëtarësimi i tij është vetëm me ftesë.

Klubi u themelua në vitin 1962 nga John Aspinall dhe anëtarësia origjinale përfshinte pesë duka, pesë markeza, pothuajse njëzet konta dhe dy ministra të kabinetit.

Kazino di Campione

Një tjetër vend spiun… kjo kazino në të vërtetë u krijua për të provuar të joshë diplomatët e huaj dhe për të mbledhur informacione të vlefshme të ndjeshme nga diplomatët gjatë Luftës së Parë Botërore.
Kjo është kazinoja më e madhe në Evropë, me 9 kate për lojëra dhe 3 kate për parkim!

Kazinoja ndodhet në arkipelagun e vogël italian të vendosur në të vërtetë në Zvicër, dhe ndodhet në brigjet e qeta të liqenit Lugano.

Exit mobile version