5 bujtinat më të mira në Cape Town (Përditësuar 2023)

spot_img

Një pamje me pamje nga plazhi i bukur i Cape Town, Afrika e Jugut me male në distancë
Postuar: 3/10/2023 | 10 mars 2023

E njohur për sfondet e saj të bukura dhe plazhet mahnitëse, Cape Town ka qenë një qendër popullore e shpinës për vite me rradhë. Është gjithashtu duke u bërë shpejt një i preferuar për nomadët dixhitalë gjithashtu, falë jetës së gjallë të natës të qytetit dhe kulturës së pasur e të larmishme.

Dikur një destinacion super i lirë, ndërsa popullariteti i Cape Town është rritur, po ashtu është rritur edhe kostoja e jetesës.

Fatmirësisht, është ende shumë i përballueshëm, dhe ka shumë bujtina buxhetore për shpinës dhe nomadët.

Më poshtë do të gjeni listën time të bujtinave më të mira në Cape Town për t’ju ndihmuar të argëtoheni, të takoni udhëtarë të tjerë dhe të bëni një gjumë të mirë ndërsa kaloni kohë në atë që është sinqerisht një nga qytetet më të mëdha në botë.

Por së pari, këtu janë katër gjëra që duhet të mbani mend përpara se të zgjidhni një hotel në Cape Town:

 1. Vendndodhja – Cape Town nuk është shumë i përhapur dhe është e shpejtë dhe e lehtë për të shkuar në shumicën e zonave kryesore, por për të udhëhequr vendimin tuaj, ju mund të dëshironi të merrni parasysh gjëra të tilla si siguria dhe cilat atraksione do të preferonit të jeni më afër . Zgjidhni një bujtinë që është afër vendeve që dëshironi të shihni dhe/ose jetës së natës që dëshironi të përjetoni, në mënyrë që të mos humbni kohë (dhe para) në tranzit.
 2. Çmimi – Shumica e bujtinave në Cape Town janë mjaft të lira, por ka disa që janë më të lirë se të tjerët. Nëse jeni të gatshëm dhe në gjendje të paguani pak më shumë, mund të merrni strehim me përfitime si AC. Megjithatë, opsionet më të lira ende ofrojnë shumë vlera.
 3. Komoditetet – Të gjithë bujtinat ofrojnë Wi-Fi falas dhe disa përfshijnë mëngjes falas, por nëse dëshironi më shumë se kaq, bëni kërkimin tuaj për të gjetur atë që plotëson më mirë nevojat tuaja.
 4. Stafi – Të gjithë bujtinat e listuara këtu kanë staf të mrekullueshëm! Ata janë super miqësorë dhe të ditur. Edhe nëse nuk qëndroni në një nga vendet e listuara më poshtë, kërkoni komente për t’u siguruar që të përfundoni diku ku stafi është i dobishëm dhe miqësor. Ata mund të bëjnë ose prishin një bujtinë!

Më poshtë është lista ime e bujtinave më të mira në Cape Town. Nëse nuk dëshironi të lexoni listën më të gjatë, megjithatë, këto janë më të mirat në secilën kategori:

Hostel më i mirë për udhëtarët me buxhet: Backpackers në rrugë të gjatë
Hostel më i mirë për festime: Backpackers në rrugë të gjatë
Hostel më i mirë për Udhëtaret Femra Solo: Asnjëherë në Home Green Point
Hostel më i mirë për Nomadët Dixhitalë: Vila Viva
Hostel më i mirë për dashamirët e historisë: Backpackers në rrugë të gjatë
Hostel më i mirë për çifte: Shtëpia Ashanti
Hostel më i mirë i përgjithshëm: Vila Viva

Dëshironi specifikat e secilit hostel? Këtu është përbërja ime e bujtinave më të mira në Cape Town dhe pse i dua ato:

Legjenda e çmimeve (për natë)

 • $ = Nën 250 ZAR
 • $$ = 250-300 ZAR
 • $$$ = Mbi 300 EUR

1. Villa Viva

Një dhomë brenda hotelit Villa Viva në Cape Town, Afrika e Jugut
E vendosur në zonën Tamboerskloof, pak larg nga rruga e modës Kloof dhe baret dhe restorantet e saj të shumta të njohura, Villa Viva ka pothuajse gjithçka që mund të dëshironi në një bujtinë. Ka një atmosferë të gjallë dhe një bar bujtinë që organizon festa dhe shpesh muzikë live në fundjavë.

Për më tepër, ka përfitime të tjera të ndryshme sociale, si netët javore me bojë dhe gllënjka, braais (Barbekju të Afrikës së Jugut), dhe një grup në hostel WhatsApp. Ka shumë vende për t’u ndenjur dhe shumë vende për të punuar në internet, si dhe një zonë e bukur në natyrë me një pishinë të bukur, një shtrat i varur, shezllone shumëngjyrëshe dhe një kopsht perimesh.

Edhe në një natë me një DJ live, dhomat janë ende të qeta, të pastra dhe komode. Çdo krevat marinari është shumë i gjerë, me perde të trasha, priza dhe një llambë. Banjat ishin gjithashtu vërtet të bukura, me orendi moderne dhe një dush shiu të pastër e me presion.

Villa Viva me një shikim:

 • $$$
 • Dhoma dhe banjo të pastra, komode
 • Zonë e madhe në natyrë me një pishinë dhe kopsht
 • Bar i gjallë me aktivitete të fundjavës

Shtretër nga 340 ZAR, dhoma private nga 935 ZAR.

Rezervoni Villa Viva këtu!

2. Kopshtet e shtëpizës Ashanti

Një pishinë jashtë Shtëpisë Ashanti në Cape Town me diell, Afrika e Jugut
E vendosur në periferi me gjethe të Gardens, Ashanti Lodge nuk është aq i njohur sa disa nga bujtinat e tjera, pasi është i vendosur në një zonë të qetë, por është ende vetëm 10 minuta në këmbë nga Kloof Street. Hoteli ka shumë pajisje, duke përfshirë një pishinë të madhe me shumë shezllone dhe një kuzhinë të këndshme. Ka gjithashtu një kafene që hapet për mëngjes dhe rihapet si bar në orën 17:00 çdo natë.

Edhe pse nuk kishte llamba apo priza pranë shtretërve të konviktit, kishte shumë priza dhe porte USB në dhomë dhe, nëse keni fatin të merrni një krevat marinari në fund, gjithashtu edhe perde të privatësisë. Banjat moderne kanë gjithashtu dushe të bukura me presion të lartë.

Ashtu si Villa Viva, ky vend ka më shumë një atmosferë luksoze dhe është një vend për të shkuar nëse doni qetësi. Megjithëse nuk është një vend i zënë, madhësia më e vogël e bën mjaft të lehtë takimin me njerëz.

Ashanti Lodge Gardens me një shikim:

 • $$$
 • Sipërfaqja e madhe e pishinës së jashtme
 • Banjo dhe dushe moderne
 • Kafe/bar me tavolinë pishinë

Shtretër nga 322 ZAR, dhoma private nga 776 ZAR.

Rezervoni Ashanti Lodge Gardens këtu!

3. Asnjëherë në shtëpi Green Point

Pamja e jashtme e hotelit Never at Home Green Point në Cape Town, Afrika e Jugut
Never at Home Green Point është një bujtinë popullore e vendosur në lagjen energjike Green Point, afër V&A Waterfront dhe plazhet në Sea Point. Ky është një nga bujtinat e pakta me dhoma me ajër të kondicionuar, kështu që nëse jeni këtu gjatë vapës së pikut të verës, ky është një plus i madh.

Mënjanë AC, dhomat janë shumë të thjeshta, me priza, një raft dhe koka metalike kërcitëse. Dhomat dhe banjat mund të jenë pak më të pastra, por në përgjithësi, ato janë mjaft të mira nëse po kërkoni një vend të lirë për të takuar udhëtarë të tjerë.

Sepse, ajo që i mungon këtij hoteli në luks, megjithatë, më shumë se sa e kompenson në atmosferën sociale. Është shumë i madh, me 48 dhoma, kështu që në fillim mund të jetë frikësuese të përpiqesh të takosh njerëz, por kjo ndryshon shpejt. Stafi jashtëzakonisht miqësor me të vërtetë shkon përtej dhe për t’u siguruar që po kaloni një kohë të mirë dhe me aktivitete dhe ngjarje të përditshme si gjëra të vogla, braaisdhe ecje, është shumë e lehtë të takosh njerëz.

Për më tepër, ekziston një grup aktiv hosteli WhatsApp, qira biçikletash, një zonë e këndshme në kuvertë në natyrë me një pishinë, një kuzhinë të madhe dhe disa hapësira të brendshme pune nëse punoni në internet.

Bar/restoranti i bujtinave, Randy Warthog, është i hapur për publikun dhe organizon turne të rregullta të pongut të birrës dhe pishinës. Ekziston gjithashtu një orë gëzimi çdo ditë nga ora 18:00 deri në 19:00, si dhe gjatë uljes së ngarkesës – pjesa jo aq argëtuese e Afrikës së Jugut kur rryma fiket për disa orë në periudha të ndryshme të ditës.

Nëse dëshironi të festoni, ky është hosteli ku duhet të qëndroni!

Asnjëherë në shtëpi Green Point me një shikim:

 • $$
 • Bar argëtues dhe pishinë për t’u çlodhur
 • Ngjarjet dhe aktivitetet e përditshme
 • Vend i mrekullueshëm për të takuar njerëz

Shtretër nga 295 ZAR, dhoma private nga 1,150 ZAR.

Rezervoni Asnjëherë në shtëpi Green Point këtu!

4. Pika e Atlantikut

Një zonë e përbashkët me diell jashtë në bujtinë Atlantic Point në Cape Town të ​​bukur, Afrika e Jugut
Atlantic Point është një nga bujtinat më të vjetra të shpinës në qytet. E vendosur gjithashtu në Green Point, shumë afër V&A Waterfront, ajo ka një atmosferë komode dhe mikpritëse.

Krevatet janë prej druri, shtretërit janë të rehatshëm dhe aty pranë ka priza (por jo për çdo krevat marinari). Shtretërit, megjithatë, të gjithë kanë rafte dhe llamba, dhe dhomat dhe banjot janë jashtëzakonisht të pastra. Banjo en suite në konvikte ka një zonë të veçantë tualeti, si dhe dy lavamanë dhe dushe.

Stafi është shumë miqësor dhe mikpritës, dhe ka një bar të vogël bujtinash me një orë lumturie të përditshme. Ekziston edhe një zonë e jashtme e relaksuar me bar, me një pishinë dhe disa kolltuqe për t’u qetësuar, si dhe një vend pune në katin e sipërm. Ka edhe mëngjes falas.

Atlantic Point me një shikim:

 • $$
 • Dhoma dhe banjo të pastra, komode
 • Atmosfera e komunitetit
 • Ftoh zonën e jashtme me bar me një pishinë

Shtretër nga 265 ZAR, dhoma private nga 925 ZAR.

Rezervoni Atlantic Point këtu!

5. Backpackers në rrugë të gjatë

Një oborr me diell në hotelin e shpinës në Long Street në Cape Town, Afrika e Jugut
Long Street Backpackers ndodhet në zemër të Long Street të gjallë të Cape Town, e njohur për jetën e saj të gjallë të natës dhe atraksionet kulturore. Vetëm 10 minuta në këmbë nga pika e fillimit të tureve historike në këmbë dhe shumë atraksioneve të tjera historike, ky është vendi ku duhet të jeni nëse dëshironi të jeni në qendër të gjithë aksionit.

Zona e jashtme e kopshtit është një oaz i qetë larg nga bari i bujshëm i hostelit, i cili ka ngjarje të natës si karaoke, birrë pong dhe mikrofon të hapur. Është mjaft e zhurmshme gjatë natës pasi a) ndodhet pikërisht në një rrugë plot aktivitete plot me bare dhe restorante divey, dhe b) ky është një tjetër bujtinë feste. Pra, nëse jeni duke kërkuar për një gjumë të qetë të natës, ky mund të mos jetë vendi për ju.

Ky vend është gjithashtu shumë i lirë, duke e bërë atë perfekt për një udhëtar me buxhet që dëshiron të jetë pikërisht në qendër të qytetit. Megjithatë, zona nuk është më e sigurta, ndaj duhet të merrni masa paraprake dhe të jeni më të vetëdijshëm për mashtrimet e zakonshme.

(Gjithashtu, një nga përfitimet më të mëdha është se për shkak se bujtina është në të njëjtin rrjet elektrik si ndërtesa e parlamentit, ai nuk e humb kurrë fuqinë.)

Backpackers në Long Street me një shikim:

 • $
 • Festa të gjalla dhe jetë nate
 • Vend qendror pa reduktim të ngarkesës
 • Dhoma të lira, pa friksione

Shtretër nga 221 ZAR, dhoma private nga 1,190 ZAR.

Rezervoni Long Street Backpackers këtu!

***

Cape Town është një qytet i madh me shumë për të ofruar, kështu që është e rëndësishme të zgjidhni hostelin e duhur bazuar në atë që dëshironi të shihni dhe bëni. Për fat të mirë, ka një ton opsionesh të mahnitshme këtu, duke siguruar që do të keni një vizitë argëtuese dhe të përballueshme në këtë destinacion të përsosur për kartolina.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Cape Town: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Afrikën e Jugut?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Afrikën e Jugut për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles