5 arsye për të eksploruar botën me biçikletë

spot_img

Si Dita Botërore e Biçikletave rrotullohet përsëri më 3 qershor, platforma dixhitale e udhëtimeve Agoda ndan pesë arsye pse duhet të eksploroni botën me dy rrota, si dhe rrugë të shkëlqyera çiklizmi për t’ju ndihmuar të hipni në biçikletë tani ose të shënoni për udhëtime të mëvonshme.

Arsyet për të hipur në biçikletë

Afrohuni me natyrën

Sipas Studimit të Përdorimit dhe Qëndrimit të Agoda 2019, Natyra/Shteti është motivimi kryesor për njerëzit që të udhëtojnë. Çiklizmi ju afron me shumë rrugë biçikletash që mburren dhe lidhin pamjet piktoreske, parqet natyrore dhe fshatrat. Shikoni pamjet me ritmin tuaj, hipni ose dilni aty ku dëshironi dhe ndaloni fjalë për fjalë për të nuhatur trëndafilat.

Eksperienca unike

Njihuni me një vend, ndoshta edhe qytetin ose vendin tuaj, në mënyrë autentike; Udhëtimi me dy rrota ju lejon të lundroni me lehtësi nga zonat e trasha, të shkoni dhe të ndaloni atje ku transporti publik mund të mos ju çojë, të eksploroni korsitë dhe shtigjet e vendit, të takoni vendasit dhe të përjetoni udhëtimin nga një këndvështrim tjetër.

Një stërvitje shpërblyese

Duke qenë se shëndeti është një temë kyçe në vitin 2020, kujt do t’i interesonte disa ushtrime dhe argëtim ndërsa është në të? Ka kënaqësi dhe shpërblim edhe më të madh në përvojën kur keni bërë përpjekje për të pedaluar distancën.

Eko-miqësore

Dëshironi të zvogëloni gjurmën tuaj të karbonit? Më shumë se 25% e udhëtarëve duan të bëjnë zgjedhje udhëtimi më miqësore me mjedisin në dekadën e ardhshme, sipas hulumtimit të fundit të Agoda për Trendet e Udhëtimit të Dekadës së ardhshme. Çiklizmi është një mënyrë e përballueshme dhe miqësore me mjedisin për të lëvizur.

Është e gjitha në udhëtim

Ju e dini se çfarë thonë ata për rëndësinë e udhëtimit. Mund të jetë një rrugë sfiduese me kodra dhe ngjitje, ose një cikël skenik familjar disa-orësh me erën në flokë në një pjesë të re të qytetit, udhëtimi me biçikletë sjell një aventurë të jashtëzakonshme nga fillimi në fund.

Rrugët e energjisë me pedal në të gjithë Azinë

Rrugët e çiklizmit në Indonezi

Indonezia është arkipelagu më i madh në botë – përtej plazheve idilike të Balit, vendi është i mbushur me bukuri natyrore të larmishme, të pafundme dhe pamje kulturore. Do të keni një pamje të pashembullt të dorës së parë nga biçikleta juaj.

Për familjet:

Familjet mund të qarkullojnë me biçikletë Malang në vetëm pesë orë për të vizituar fshatin shumëngjyrësh ylber të Kampong Jodipan, për të marrë një paraqitje të shkurtër të jetës lokale dhe një shije të pjatave autentike lokale, madje edhe për të vizituar plantacionet e çajit.

Për entuziastët e çiklizmit:

Nga shtigjet e pjerrëta të biçikletave malore në Ujëvarën Gangga në një cikël më të lirë nëpër një nga fshatrat tradicionale, zhytuni në Lombok kultura e ishullit dhe bukuria natyrore nga shala juaj.

Për adhuruesit e natyrës:

Liqeni Toba është liqeni më i madh në Indonezi dhe i rrethuar nga gjelbërimi i ëmbël me pamje nga ujërat e tij blu. Dashamirët e natyrës mund të bëjnë një biçikletë të lirë përgjatë liqenit dhe madje të darkojnë buzë ujore në një restorant lokal.

Rrugët e çiklizmit në Malajzi

Nga plazhet e bukura deri te qytetet historike, ka shumë për të eksploruar me biçikletë në Malajzi përtej qytetit të gjallë të Kuala Lumpur. Nëse jeni duke shpenzuar më shumë se një ditë, kontrolloni në një nga Agoda39,000 prona në Malajzi. Udhëtarët individualë ose familjarë dhe gruporë do të jenë të zhgënjyer për të zgjedhur me gamën e gjerë të hoteleve dhe shtëpive dhe apartamenteve të Agoda.

Për familjet:

Merrni familjen në një aventurë argëtuese arsimore dhe ushqimore në histori Penang. Të dielat janë ditë pa makina në Georgetown, një kohë ideale për të përjetuar këtë vend të trashëgimisë së UNESCO-s. Ndjeni flladin e detit që kalon me biçikletë përtej bankinave të klanit, shkoni poshtë shtegut të trashëgimisë së Georgetown-it dhe dalloni arkitekturën tradicionale Peranakan dhe artin ikonik të rrugës dhe ndaloni në komoditetin tuaj për disa ushqime lokale në rrugë.

Për entuziastët e çiklizmit:

Zbuloni të bukurën Kiulu fshat në një turne me çiklizëm ku mund të pedaloni nëpër një urë të varur dhe të vizitoni fshatrat buzë lumit që janë shtëpia e njerëzve mikpritës të fisit Dusun.

Për adhuruesit e natyrës:

Sigurohuni që të vizitoni një nga pyjet më të vjetra të shiut në botë në Selangor’s Instituti i Kërkimeve Pyjore të Malajzisë (FRIM), ku mund të zgjidhni nga një sërë shtigjeve të thjeshta deri në sfiduese për çiklizëm. Mund të takoni studiuesit e FRIM gjatë rrugës ose të gjeni se çfarë ka mbetur nga një vendbanim i vjetër Orang Asli.

Rrugët e çiklizmit në Filipine

Me mbi 7000 ishuj, arkipelagu i Filipineve ofron destinacione dhe rrugë argëtuese për ata që udhëtojnë me dy rrota.

Regjistrimi në cilindo prej Agoda25,000 prona bregdetare, qytetesh ose rurale rreth Filipineve.

Për familjet:

Planifikoni një udhëtim historik për biçikletën familjare rreth ishullit Corregidor, një orë udhëtim me traget nga Manila. Vizitoni rrënojat historike, veçanërisht kazermat Middleside, e cila dikur ishte shtëpia e ushtarëve të Luftës së Dytë Botërore.

Për entuziastët e çiklizmit:

Çiklistët malorë që kërkojnë një aventurë në natyrë mund të marrin në konsideratë kalimin e maleve Cordillera në Sagada, dhe duke përfshirë spellunking në Cave Connection. Plotësoni argëtimin duke bërë një vizitë në arkivolet e varura në shkëmbinjtë gëlqerorë në Shpellën e Varrimit Lumiang.

Për adhuruesit e natyrës:

Duke filluar nga Tagbilaran në Bohol, udhëtarët mund të bëjnë rrugën e tyre me biçikletë përmes fshatrave fshatarë dhe pyllit të krijuar nga njeriu Bilar të veshur me pemë magogonje përpara se të përfundojnë me një pamje të mrekullueshme të kodrave të çokollatës me formë të pazakontë.

Rrugët e çiklizmit në Korenë e Jugut

Me shtigje të gjera të dedikuara për biçikleta në të gjithë vendin, me qira të përshtatshme biçikletash në stacionet kryesore të metrosë dhe peizazhe dhe atraksione natyrore mahnitëse, Koreja e Jugut është një destinacion ideal për një aventurë me biçikletë. Çiklistët e zjarrtë mund të blejnë edhe një “pasaportë biçiklete” dhe t’i vulosin ato në kabinat e caktuara të certifikimit përgjatë shtigjeve të biçikletave për të regjistruar udhëtimin tuaj nëpër Kore!

Zgjidhni nga Zgjedhja e gjerë e Agoda prej 26,000 pronashnga luksi në buxhet, në Korenë e Jugut

Për familjet:

Gyeongju bën një vend të mrekullueshëm për familjet që të lidhen me historinë 1000-vjeçare si kryeqyteti i dinastisë Silla. Shtigjet e biçikletave janë të vendosura mirë në të gjithë qytetin, duke e bërë të lehtë vizitën e atraksioneve kryesore të tij duke përfshirë kompleksin e varrit Daereungwon, Observatorin Cheomseongdae dhe Kalanë Banwolseong.

Për entuziastët e çiklizmit:

Pjesë e shtegut të famshëm të çiklizmit të 4 lumenjve, shtegu i lumit Nakdong është më i gjati me rreth 390 kilometra dhe kërkon rreth katër deri në pesë ditë për t’u përfunduar. Merrni pamje befasuese nga Busan përmes Daeguduke përfunduar në Andong.

Për adhuruesit e natyrës:

Ishulli Jeju është i njohur për mrekullitë e tij vullkanike, ujëvarat dhe plazhet me rërë të bardhë. Ndiqni shtegun e biçikletave Fantasy për të pedaluar përtej vijës bregdetare dhe plazheve të mrekullueshme, disa parqe fshatrash dhe shikoni majën më të lartë të Koresë në Hallasan.

Rrugët e çiklizmit në Tajvan

Çiklizmi në Tajvan, i njohur dikur edhe si “Mbretëria e Biçikletave”, është shumë i popullarizuar, qoftë në qytet të ngarkuar apo në fshat të qetë. Me rrjetet e gjera të biçikletave, udhëtarët mund të lundrojnë me lehtësi rreth ishullit. Me 16,000 prona Agodazgjidhni nga shtëpitë tradicionale në hotelet me pesë yje, për familjet ose udhëtarët e vetëm, në të gjithë ishullin.

Për familjet

Thuhet se është një nga rrugët më befasuese në Tajvan, Liqeni i Hënës së DiellitShtegu i Biçikletës Yuetan është një rrugë 12 kilometra që premton pamje të pabesueshme të horizontit përgjatë ujërave të liqenit bruz. Vizitoni fshatin indigjen të fisit Thao dhe përfundoni natën në Tregun e Natës Kenting për kënaqësitë lokale.

Për entuziastët e çiklizmit

Çiklistët me eksperiencë mund të kontrollojnë kutitë e tyre për adrenalinë, stërvitje dhe peizazhe të pashembullta me Taiwan King of the Mountain Challenge, një shteg 105 kilometra që ju sjell nëpër muret spektakolare të bardha të larta të mermerit dhe rëniet dramatike në Gryka e Tarokos.

Për adhuruesit e natyrës

Lugina e Rift Lindore krenohet me peizazhe dhe male të gjelbra natyrore, me peizazhe të shijshme orizi dhe fusha të gjera me lule të arta dite. Merrni autostradën Yufu nga stacioni hekurudhor Yuli në stacionin e vjetër hekurudhor në fshatin Dongli; do të joshesh të frenosh herë pas here për të marrë pamjet.

Rrugët e çiklizmit në Tajlandë

Ndërsa mund të duket një sfidë për të lëvizur me biçikletë rreth qytetit të ngarkuar të Bangkok, ka shumë rrugë çiklizmi në Tajlandë që e bëjnë atë një destinacion të shkëlqyeshëm për çiklizëm. Agoda liston mbi 60,000 prona në qytete si Bangkok dhe Chiang Mai deri në ishuj si Krabi, Koh Samui dhe Phuket.

Për familjet:

Turne në qytetin e vjetër të Chiang Mai dhe vizitoni tempujt e lashtë duke ecur me biçikletë nëpër rrugicat simpatike, ose merrni trenin deri në Lamphun më të qetë dhe më të qetë. Ndaloni për ushqim autentik tajlandez verior përpara se të pedaloni përgjatë rrugëve piktoreske të vendit.

Për entuziastët e çiklizmit:

Kalorësit ekspertë mund të konsiderojnë të ikin nga jeta e qytetit për në plazh duke hipur nga Bangkok te Phuketnjë rrugë e njohur biçikletash prej 850 km që ndjek bregdetin e Detit Andaman.

Për adhuruesit e natyrës:

Bëni një udhëtim ditor nga Bangkok larg nga rrokaqiejt dhe jeta e gjallë e qytetit në ishullin e qetë të Bang Krachao, e vendosur në lumin Chao Phraya. Pedaloni përgjatë rrugës së luleve, e cila është emëruar pas luleve të pikturuara shumëngjyrëshe në tokë, dhe vizitoni Kopshtin Botanik dhe Parkun Sri Nakhon Khuean Khan për lule dhe faunë të vërtetë.

Rrugët e çiklizmit në Vietnam

Megjithëse çiklizmi në Vietnam mund të jetë ndonjëherë i frikshëm me trafikun në qytete, ka vende që mund t’i eksploroni në shalë për të shijuar plazhet e mrekullueshme të vendit, pamjet malore dhe kulturën e përhapur. Agoda ka mbi 40,000 prona të listuara në Vietnam; Zgjidhni nga akomodimet unike si varkat dhe shtëpitë me pemë, butikët ose hotelet luksoze si dhe shtëpitë për grupe më të mëdha

Për familjet:

Largohuni nga trafiku i qytetit dhe lundroni nëpër fshatrat paqësore të Hoi An me fëmijët në një turne të lehtë me biçikletë, përpara se të bredhni rreth qytetit të lashtë, një vend i trashëgimisë botërore të UNESCO-s, i cili do të ndriçohet natën me fenerët e tij të varur prej letre. Nëse keni disa ditë, mendoni të shkoni në Ishujt Çam në brigjet e Hoi An për të marrë dozën tuaj të argëtimit në plazh.

Për entuziastët e çiklizmit:

Autostrada Kombëtare 1 ikonë e Vietnamit duhet të jetë në listën e kovës për çiklistët. Rruga, e cila do të merrte rreth dy javë për t’u përfunduar, shtrihet nga Hanoi në Ho Chi Minh, ku udhëtarët nuk do të kenë mungesë të pamjeve mahnitëse përgjatë vijës bregdetare.

Për adhuruesit e natyrës

Përvoja Sapa, i njohur gjithashtu si “Parajsa e Vietnamit”, duke ecur me biçikletë në luginat e tij me male dhe fusha orizi me tarraca si sfondin tuaj. Merrni kohë për të vizituar edhe fshatrat fisnore dhe për të ngrënë drekë me vendasit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles