Disa gjëra janë më mirë të lihen pa u thënë, veçanërisht nëse po flisni me një nga 133 milionë amerikanët që jetojnë me një sëmundje kronike.

Sipas Qendrave Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC), gati gjysma e të gjithë të rriturve amerikanë jetojnë me të paktën një sëmundje kronike, si MS, HIV/AIDS, COPD, lupus, sëmundja e Crohn dhe fibromialgjia – për të përmendur vetëm një pak.

Dhe siç e di kushdo me një problem afatgjatë shëndetësor, miqtë, kolegët, të afërmit dhe madje edhe të huajt me qëllime të mira ndonjëherë do të “fusin këmbën në të” – qëllimet e tyre zakonisht janë të mira, por pa kuptim, ato janë fyese ose shkaktuese. ndjenjat e lënduara.

Këtu janë llojet e deklaratave për të cilat mund të dëshironi të mendoni dy herë:

Margit Crane nga Seattle, Wash., u diagnostikua me fibromialgji në vitin 1985. Ajo raporton se njerëzit me qëllime të mira ndonjëherë përpiqen t’i “ndihmojnë” duke i thënë se mund të mendojë se si të shpëtojë nga ndjenja e sëmundjes.

Pra, kini kujdes të sugjeroni se të menduarit pozitiv është kura që dikujt i duhet. Ndërsa një qëndrim pozitiv mund të ndihmojë në disa situata, ju kurrë nuk dëshironi të bëni dikë të ndihet keq për t’u ndjerë keq.

Mësoni më shumë: Çfarë është Fibromialgjia? »

Pamela Gilchrist, e cila jeton në zonën më të madhe të Cincinnati dhe gjithashtu ka fibromialgji, thotë se një agjent i portës së linjës ajrore e pyeti një herë, duke e akuzuar: “Pse ju keni nevojë për një karrige me rrota? A keni kancer?”

Sipas CDC, një e katërta e njerëzve që jetojnë me sëmundje kronike thonë se përjetojnë kufizime të konsiderueshme në aktivitetet e përditshme, por shumë nga ata njerëz nuk kanë simptoma të dukshme.

Në kulturën tonë të fiksuar pas dietës, është e lehtë të supozohet se çdo humbje peshe është e mirëpritur. Jo kështu për shumë njerëz si Cedar Burnett, i cili ka kolit ulceroz. Burnett thotë, “Kur jam vërtet i sëmurë me këtë sëmundje, mund të humbas 10 kilogramë brenda disa ditësh … zakonisht, sa më i dobët të jem, aq më i sëmurë jam, kështu që është shumë shqetësuese të dëgjosh njerëzit që më urojnë për humbjen e peshës. ”

Mos harroni se komentimi i pamjes fizike të dikujt—veçanërisht nëse nuk e njihni shumë mirë—është një nga mënyrat më të zakonshme për të vendosur këmbën në gojë!

Merrni kontrollin: Merrni informacion mbi të jetuarit me kolit ulceroz »

Josh Robbins, një aktivist HIV, bloger dhe autor, thotë se shpesh e dëgjon këtë përgjigje kur u thotë njerëzve se po jeton me HIV—është një përkëdhelje e përkëdhelur, madje ai krijoi një video për “çfarë nuk duhet t’i thuash dikujt që sapo zbuloi statusin e tij HIV”. Ai thotë, “Në vend të kësaj, unë sugjeroj të thoni, “Unë jam këtu për ju”.

Mbani në mend se një gjendje kronike nuk është përfundimisht një funeral. Ngushëllimet ka të ngjarë të duken të pavend.

Lajme të ngjashme: Ekspertët vlerësojnë mënyrën më të re për të parandaluar HIV »

Mark Black nga New Brunswick, Kanada, iu nënshtrua një transplanti zemër-mushkëri për t’u marrë me dështimin kronik kongjestiv të zemrës. Ai thekson se thëniet boshe rreth “përmirësimit” mund ta bëjnë një person të ndihet i keqkuptuar: Ndonjëherë, thekson ai, “kjo nuk është qartazi e vërtetë”.

Sigurisht, paqartësitë mund të kenë vendin e tyre, por shpesh një vesh dashamirës do të ndihmojë dikë me një gjendje kronike shumë më tepër.

Cynthia McKay është një psikoterapiste që punon me familje që kanë të bëjnë me sëmundje kronike – ajo thotë se njerëzit e pandjeshëm shpesh pyesin nëse pirja e duhanit, pesha ose çfarë keni çuar në një gjendje të një personi. Dhe faji është gjëja e fundit që i duhet një personi, shëndeti i të cilit është ndikuar nga një sëmundje ose aksident.

Çdo koment që anon në territorin “të thashë” do të shkaktojë telashe. Përpara se të bëni pyetje të tilla, pyesni veten: “A duhet ta di këtë për të ndihmuar ose ofruar mbështetje?”

Dave Bexfield vrapon ActiveMSers.org, një faqe interneti jofitimprurëse e krijuar për të frymëzuar njerëzit me sklerozë të shumëfishtë që të qëndrojnë sa më aktivë. Ai vëren se sëmundjet si MS janë shumë të ndryshueshme dhe mund të prekin njerëzit në mënyra shumë të ndryshme.

Pra, përveçse të pyesni veten: “A duhet ta di këtë?” përpara se të bëni një pyetje, mund të pyesni gjithashtu veten: “A është e dobishme ajo që do të them?” para se të flasë.

Shikoni “Ju e keni këtë” – video frymëzuese nga njerëzit që jetojnë me MS »

Shkrimtarja, folësja dhe aktivistja Carly Findlay po jeton me ichthyosis, një sëmundje e lëkurës që ndikon në pamjen e saj dhe që mund të jetë e dhimbshme. Në blogun e saj, ajo ka postuar një një listë e gjatë e komenteve që nuk duhej të thuheshin të huajt kanë bërë—duke përfshirë edhe dredhin e mësipërm.

Nëse nuk jeni vërtet, vërtet, vërtetë di saktësisht se si ndihet dikush, mos thuaj se e di. Në vend të kësaj, pyesni: “Si jeni?” – dhe hapuni për të dëgjuar përgjigjen.

Marisa Zeppieri-Caruana është anëtare e bordit të Fondacionit Lupus të Amerikës. Ajo gjithashtu ka një blog ku ka detajuar komentet e saj më pak të preferuara. Ajo thotë se nuk ndihet “e guximshme” (duke mos qenë vullnetare për lupus), por përkundrazi ndihet “e fortë”.

Ka një ndryshim të madh midis keqardhjes dhe ndjeshmërisë. Dhe ndonjëherë, nuk duhet të thuash asgjë. Mjafton vetëm të jesh aty.

Merrni faktet: Pyetje dhe përgjigje me ekspertin e Lupus Dr. Betty Diamond »

Dr. Toral Patel është një dermatolog që shpesh punon me pacientë që po menaxhojnë sëmundje kronike të lëkurës. Ajo thotë se të gjithë duhet të kemi kujdes nga “komplimentet” që sjellin edhe një fyerje, siç bën ky.

Sigurisht, komplimentet janë të shkëlqyera, por dijeni kur t’i jepni fund.

Ted Meyer nga Los Anxhelos ka sëmundjen e Gaucher, një mungesë enzime. Mishi i tij më i madh janë njerëzit që tregojnë se çrregullimi i tij i rrallë gjenetik ka një kurë të thjeshtë – barishte ose vitamina, për shembull – për të cilën ai disi nuk është në dijeni.

Mësimi: Lini këshilla mjekësore profesionistëve. Në varësi të gjendjes së një personi, këshillat e papërpunuara mund të jenë në fakt të rrezikshme.

Psikoterapisti Toni Coleman punon me shumë njerëz që janë diagnostikuar me një gjendje kronike ose që ndryshon jetën. Ajo thotë se komentet nënçmuese si këto – dhe e preferuara e saj personale, “Perëndia nuk na jep kurrë më shumë sesa mund të përballojmë” – vetëm sa shtojnë ndjenjat e vetmisë së një personi.

Shmangni matjen e vuajtjes, dhimbjes ose shqetësimit të një personi. (Dhe të dish se gjërat mund të përkeqësohen, nuk është aspak një lajm i gëzuar.)

Kur nuk ndihemi mirë ose jemi të frikësuar për shëndetin tonë, këshillat janë shpesh gjëja e fundit që duam. Ajo që është më e rëndësishme është thjesht të dëgjohemi—dhe të dimë se po dëgjohemi.

Larry Berkelhammer, Ph.D., autor i Në duart tuaja: Shpresa e re për njerëzit me sëmundje kronike mjekësore, rekomandon parafrazimin e pikave kyçe të asaj që personi me një gjendje kronike ka ndarë me ju.

“Parafrazimi është një mënyrë veçanërisht efektive për të reflektuar atë që keni dëgjuar, sepse atëherë personi tjetër e di se ju jo vetëm që po dëgjonit, por edhe se e kuptonit,” tha Berkelhammer.

Pra, një fjali si, “Unë të dëgjoj duke thënë se gjërat duken mjaft të pashpresa tani,” ose, “Duket sikur dhimbja është vërtet e keqe sotsi mund të ndihmoj?” i hap derën më shumë një bisede të zgjeruar dhe mbështetëse, ndryshe nga këshillat e pakërkuara.

Mbani në mend se çdo person është i ndryshëm dhe çdo marrëdhënie është e ndryshme. Kur jeni në dyshim, ecni lehtë, madje pyesni se si të vazhdoni: “Unë jam këtu për ju, por nuk jam i sigurt se si t’i diskutoj gjërat. Më trego për gjendjen tënde dhe çfarë preferon.”