10 Mënyra si ta përdorim vajin e kokosit këtë verë!

spot_img

10 Mënyra si ta përdorim vajin e kokosit këtë verë!

10 Mënyra si ta përdorim vajin e kokosit këtë verë!

10 Mënyra si ta përdorim vajin e kokosit këtë verë!
Ja 10 top alternarivat si mund ta përdorni këtë vaj gjatë verës:
1. Mbrojtje nga dielli: aplikoni një sasi vaji kokosi në lëkurë përpara se të ekspozoheni në diell. Vaji i kokosit Bio planete ka një SPF natyrale 4 dhe është një antioksidant i fuqishëm. Sipër tij mund të aplikoni cdol loj mbrojtje tjetër në oraret më të nxehta të ditës.
2. After sun: ndosh që nga ekpszimi i tepert në diell ju mund të shkaktoni skuqje të padëshiruar të lëkurës. Aplikoni vaj kokosi disa herë në ditë duke përfituar kështu hidratim të lëkurës dhe ky vaj nuk e lejon lëkurën që të rripet.
3. Kurë anti mykotike dhe anti mikrobiale: gjatë verës jemi të ekspozuar ndaj shfaqjeve mykotike dhe mikrobiale për ti parandaluar dhe trajtuar ato përdorni dy lugë të mesme vaj kokosi cdo dite si trajtim kurues.
4. Largues i mushkonjave: përzieni pak vaj kokosi të përzier me tea tree oil ose vaj rozmarine ose ment dhe aplikojneni në lëkurë për të patur mbrojtje maksimale dhe pse jo natyrale kundër mushkonjave.
5. Flokë të thatë dhe të dëmtuar: gjithë kripa dhe klori gjatë plazhit mund të ndikojnë negativisht në flokët tuaj duke i demtuar ato dhe mrbojtësit nga dielli nuk kryejnë funksion mbrojtës për këtë pjesë. Aplikoni vaj kokosi në lëkurë dhe në flokët tuaj para se të hyni në plazh ose në pishinë, për mbrojtje hidrtauese më efikase. Fokusohuni në rrënjë dhe në maja të flokut.
6. Depilim : shmangiuni kimikateve qe përmbajnë kremrat e depilimit dhe zevendësojeni me vaj kokosi. Funksionon si një krem natyral depilimi pa patur nevojë për krem tjetër pasues.
7. Hidratues për buzët: mos i harroni buzët tuaja këtë verë! Buzët ashtu si edhe lëkura kanë nevojë për përkujdeseje prandaj reomandohet të aplikoni vaj kokosi në to dhe për ta bërë buzeqeshjen tuaj akoma më të bukur pastorjini dhëmbët me vaj kokosi dhe rezultati do të jetë fantastic.
8. Smoothies/Shakes: mos harroni të hidhni një lugë vaj kokosi në pijet tuaja për të rritur sistemin imun.
9. Deodorant: deordorant natyral nuk lejon djersitjen dhe mban lekuren e hidratuar.
10. Body Scrub: për efekte më të shumta kuruese, përzieni vaj kokosi me sheqer ose kripë deti dhe krijoni kështu një scrub hidratues dhe eksfoliues

(Visited 152 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles