10 Llojet e Dhimbjeve dhe Si mund të merrni lehtësim

spot_img

Pavarësisht nëse është e shurdhër apo e mprehtë, në kokën tuaj ose në shpinë, dhimbja mund të ndërhyjë vërtet në jetën tuaj. Ndonjëherë është një simptomë e një dëmtimi ose sëmundjeje, dhe nganjëherë dhimbje – si dhimbje koke migrene – është vetë gjendja.

Dhimbja gjithashtu nuk është e pazakontë. Në fakt, është pikërisht e kundërta: Më shumë se 100 milionë amerikanë përballen me dhimbje që zgjat me javë në vite, raporton Instituti i Mjekësisë. Miliona të tjera luftojnë dhimbjen e rastit.

Ja një vështrim i shpejtë i 10 llojeve kryesore të dhimbjes, duke përfshirë origjinën e tyre dhe opsionet e trajtimit.

1. Dhimbje koke

“Dhimbjet e kokës prekin të gjitha moshat, racat dhe klasat socio-ekonomike,” thotë Shaheda Quraishi, MD, një fiziatre në Institutin e Neuroshkencës Cushing të North Shore-LIJ në Great Neck, Nju Jork. Katër më të zakonshmet llojet e dhimbjeve të kokës janë vaskulare – si a migrenë; tkurrja e muskujve – e njohur edhe si tension; tërheqje – që rezulton nga kushtet që prekin kokën, si tumoret; dhe inflamatore. Trajtimet përfshijnë mjekim, injeksione, meditim, terapi konjitive të sjelljes, biofeedback, masazh dhe akupunkturëthotë Dr.Kuraishi.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles