Zelanda e Re lehtëson pothuajse të gjitha kufizimet për COVID-19 nga prilli

spot_img

Kryeministri i Zelandës së Re njoftoi të mërkurën lehtësim në kufizimet e ashpra COVID-19, duke thënë se kalimet e vaksinave dhe mandatet e vaksinave nuk do të kërkohen për disa nga fuqia punëtore në fillim të prillit.

Jacinda Ardern njoftoi ndryshimet duke përmendur normat e larta të vaksinimit dhe parashikimet se shpërthimi i Omicron do të arrinte kulmin në fillim të muajit të ardhshëm.

Nga 4 prilli, kartat e vaksinave nuk do të kërkohen më për të hyrë në dyqane dhe ambiente, dhe mandatet e vaksinave do të hiqen për punëtorët në arsim, polici dhe mbrojtje. Por stafi në shëndetësi dhe aftësi të kufizuara, kujdesi për të moshuarit, korrigjimet dhe fuqia punëtore kufitare duhet ende të vaksinohen për të kryer punën e tyre.

Qeveria ka vendosur gjithashtu të heqë të gjitha kufizimet për tubimet në natyrë. Sportet, koncertet dhe tubimet e tjera jashtë, pa limit, do të rifillojnë nga e shtuna. Ndërkohë, kufijtë e grumbullimit në ambiente të mbyllura janë dyfishuar nga 100 në 200.

Ardern tha se mandatet ishin “pa dyshim” një nga arsyet që Zelanda e Re arriti një shkallë vaksinimi 95% për popullatën e kualifikuar dhe falënderoi qytetarët për “sakrificat e tyre të mëdha” gjatë dy viteve të fundit.

Deri më tani, kombi ishull ka vaksinuar plotësisht 95.1% të popullsisë së tij 12 vjeç e lart, ndërsa 72.8% ka marrë doza përforcuese.

Gjatë 24 orëve të fundit, vendi raportoi 20,087 infeksione të reja me 11 vdekje të lidhura, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 538,839 dhe vdekjet në 210, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Burimi: AA

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles