Përbërësit

 • vezë sipas deshires
 • 100 ml majonez
 • 1/2 lëng limoni
 • 300 gr përshutë
 • magdanoz te grire imet
 • domate te vogla sheri

Hapat

 1. Numrin e vezev e beni sipas deshires. Vezet i zieni forte, dhe i leme pak te ftohen. Prejm pjesen e siperme te vezes, nxjerrim te verdhat ngadale duke mos prish formen e te bardhes.
 2. Te verdhe e perziejme me pirun, shtojme majonezen, elngune limonit, dhe magdanozin e grire imet. Perziejem mire duke bere nje lloj pureje.
 3. Masen e qullet e fusim mbrenda vezve te zbrazta nga e verdha, mase te cilen e mbushim me luge te vogel me kujdes ose me shirige kuzhine.
 4. Vezet e mbushura i leme ne forme vertikale, duke prere nje rreth shume te vogel ne pjesen e poshtme ne menyre qe veza te qendroje vertikallisht mire.
 5. Enen ku do ti servojme shtrojme fleta sallate te gjelbert, dhe pjese pershute dhe kackavalli.
 6. Persiper vezeve qesim nje kesule te kuqe prej domateve te prera pergjysem te cilat i zbukurojme me majonez pak.