Vetite e pishes


Vetite e pishes
Reviewed by on

November 24, 2018
.

Pisha(sythe) (Pini turiones ne latinisht). Ne mjeksi perdoret me shume pisha hartina(Pinus sylvestris)ssidomos sythet e thara te saj. Vetite e pishes Sythet e saj permbajne esence(te pasur me pinene),rreshire tanine vitamine c, k karotine glukozide etj.Ne saj te kesaj permbajtje,droga perdoret si zbutese e pezmatimit te rrugeve te frymemarrjes.(kolle bronkit etj).Perdoret si diuretik. Pergatitja:Nje luge […]

Pisha(sythe) (Pini turiones ne latinisht). Ne mjeksi perdoret me shume pisha hartina(Pinus sylvestris)ssidomos sythet e thara te saj. Vetite e pishes Sythet e saj permbajne esence(te pasur me pinene),rreshire tanine vitamine c, k karotine glukozide etj.Ne saj te kesaj permbajtje,droga perdoret si zbutese e pezmatimit te rrugeve te frymemarrjes.(kolle bronkit etj).Perdoret si diuretik. Pergatitja:Nje luge […]

Rating: 0

Vetite e pishes

Vetite e pishes

Pisha(sythe) (Pini turiones ne latinisht).
Ne mjeksi perdoret me shume pisha hartina(Pinus sylvestris)ssidomos sythet e thara te saj.
Vetite e pishes
Sythet e saj permbajne esence(te pasur me pinene),rreshire tanine vitamine c, k karotine glukozide etj.Ne saj te kesaj permbajtje,droga perdoret si zbutese e pezmatimit te rrugeve te frymemarrjes.(kolle bronkit etj).Perdoret si diuretik.
Pergatitja:Nje luge kafeje me sythe hidhen ne nje ene ku shtohet nje gote me uje qe zien ena mbulohet me kapak lihet per 15 min permbajtja kullohet dhe pihet 2 deri 3 doza te ngrohta gjate dites.Perdoret per ftohje grip bajame te qelbezuara reumatizem sinozit ftohje kolle gelbaze etj, ndersa rreshira e saj perdoret per mbylljen e plageve te qelbezuara, kallo etj.

(Visited 300 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles