Valencia fton udhëtarët që të shijojnë festat e Krishtlindjeve dhe Vitit të Ri

Valencia ka pasur një 2022 të pabesueshme si Kryeqyteti Botëror i Dizajnit dhe Kryeqyteti Botëror për Turizmin e zgjuar. Me mbylljen e festave dhe të vitit të ri, Valencia shndërrohet në një destinacion dinamik dimëror për udhëtarët që kërkojnë kulturë, bukuri, shije të kuzhinës dhe një ambient më të relaksuar sesa destinacionet më të ngopura në Evropë.

Sezoni i festave është një kohë e shkëlqyer për të vizituar vendlindjen e paella-s, ku ditët me diell janë standardi dhe temperaturat luhaten midis 50-59 gradë Fahrenheit. Familjet, çiftet dhe fanatikët e kulturës mund të shëtisin nëpër qytetin historik duke provuar ushqime të shijshme në rrugë, duke përfshirë gështenja të pjekura, paella tradicionale dhe turron, një ëmbëlsirë nougat tradicionale në Spanjë dhe Portugali dhe që daton në vitet 16thshekulli. Ëmbëlsirë e shijshme përbëhet nga një përzierje e bardhë veze, mjaltë, sheqer, bajame dhe arra të tjera. Është një element kryesor i preferuar në tryezat e pushimeve në rajon.

Udhëtarët që kalojnë katër deri në pesë netë në Valencia do të hasin lehtësisht tregje simpatike të Krishtlindjeve, skena të lindjes së Krishtit më të mëdha se sa jeta dhe arkitekturë që kënaqin sytë. Vendasit janë gjithashtu jashtëzakonisht mikpritës, dhe shumica flasin anglisht, kështu që nuk është e vështirë të lundrosh në qytet.

Historia dhe arkitektura eklektike e Valencias kanë një sinergji të pamundur por magjike me tërheqjen mesdhetare dhe lagjet e saj avangarde. Sezoni i festave është një kohë veçanërisht magjepsëse për të vizituar qytetin pasi vendasit organizojnë festa simpatike dhe mikpritëse dhe rrugët e qytetit gumëzhin me aktivitet. Nga artizanët dhe dyqanet e artizanatit në tregjet e Krishtlindjeve deri te skenat e përpunuara të lindjes së Krishtit dhe ushqimet e rrugës, Valencia është “gëzimi” i udhëtimit spanjoll përgjatë dhjetorit dhe janarit.

Duke u rrotulluar nëpër qytet nga 25 nëntori deri më 8 janar, vizitorët mund të eksplorojnë Panairi i Artizanatit në Sheshin Ayuntamiento për të bërë pazar në sfondin mahnitës të katedrales historike të Valencias. Blerësit mund të shfletojnë nëpër kabina për të gjetur bizhuteri, pjesë arti qeramike, tekstile, skulptura qelqi dhe lodra – duke e bërë atë dyqanin e përsosur me një ndalesë për një dhuratë kulturore. E vendosur brenda një monumenti kombëtar, duke vizituar Tregu i Artizanatit të Kolonit është një dhuratë në vetvete për fanatikët e arkitekturës.

I hapur nga 13 dhjetori deri më 5 janar, Colon Market, projektuar nga arkitekti Francisco Mora Berenguer në fillim të 20.th shekulli, është një shembull i artit valencias, një lëvizje e dalluar nga modele të përpunuara lineare dhe kthesa të holla të frymëzuara nga natyra – e ngjashme në stil me ndërtesat e Gaudi-t në Barcelonë. Tregu është një arkë thesari për printimin me ekran mëndafshi, porcelan të ilustruar, qeramikë dhe më shumë.

Një tjetër ndalesë e nevojshme për ata që e vlerësojnë arkitekturën, Qyteti i Arteve dhe Shkencave pret një treg çdo vit nga 22 dhjetori deri më 5 janar. Ofertat e kuzhinës dhe produktet artizanale i përshtaten ambientit të tij mahnitës me një përzgjedhje kamionësh ushqimor dhe demonstrime të zanateve tradicionale të zejtarisë si endja, fryrja e xhamit dhe gdhendja e drurit.

Gjatë së njëjtës periudhë, ata që kërkojnë një përvojë më të modës dhe më argëtuese të Krishtlindjes mund të ndalojnë Tregu Tapinearia. Gjatë gjithë muajit, tregu do të ketë pop-up-e nga artistë të ndryshëm valencianë dhe një përzgjedhje të ushqimeve dhe verërave të shkëlqyera. Frymëzuar nga tradita skandinave, Jul Konstruktion Market ndodh çdo vit nga 16 dhjetori deri më 5 janar. Perfekt për udhëtarët që duan të bëjnë një udhëtim ditor pa shkuar në aeroport apo stacion treni, ky treg është i mbushur me artistë, dekor dhe modë skandinave.

Në Valencia, Tre Mbretërit, të cilët simbolizojnë tre burrat e mençur, ndalojnë për t’u dhënë fëmijëve dhurata. Prindërit që kërkojnë të marrin disa dhurata të minutës së fundit për këtë festë mund ta vizitojnë Tregu i Tre Mbretërve nga 3 – 6 janar. Një traditë unike valenciane është ajo e lindjes së Krishtit. Gjatë sezonit të Krishtlindjeve, artistët bashkohen për të krijuar mahnitëse skenat e lindjes së Krishtit të shpërndara nëpër qytet – disa figurina me përmasa reale dhe disa të bëra me materiale alternative – perfekte për një shëtitore reflektuese gjatë natës.

Salon de Cristal në bashkinë e qytetit, vizitorët mund të admirojnë një lindje me 300 figurina të punuara me dorë, 250 kafshë dhe mbi 400 aksesorë artizanal të krijuar nga skulptorë të famshëm Valencianë. Lindja e Krishtit në Plaza de San Agustin është bërë nga Shoqata e Artistëve Fallas dhe përmban figurina të përmasave reale, ndërsa lindja më e vjetër mund të gjendet në Muzeu i Qeramikës – me figurina të bëra prej teli të mbuluar me lis, terrakote, dru të gdhendur dhe xhami.

Çiftet që kërkojnë të kenë një mbrëmje romantike mund të fillojnë me një darkë tapas të ndezur me qirinj ose një rrugë argëtuese tapas në ambientet eklektike El Carmendhe më pas bëni një shëtitje romantike për të admiruar dekorimet e dritave të Rrugës së Krishtlindjeve në të gjithë qytetin dhe më në fund, kapni një shfaqje flamenko ose komedie në Teatro Olimpia. Familjet me shumë breza mund të shijojnë panairin Plaza del Ayuntamiento, me një shesh patinazhi në akull dhe karusel për të vegjlit, ushqime të shijshme dhe shfaqje emocionuese në rrugë për t’i argëtuar të gjithë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,693FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles