Vaji esencial qe cdo grua mbi te 40-at duhet ta përdori!

spot_img

Për gratë, kalimi i te 40-ave mund të jetë stresues, i frikshëm ose emocionues. Kujdesi për trupin tuaj është mënyra më e mirë për të mbajtur shëndetin tuaj në rrugën e duhur. Ekziston një vaj esencial i rëndësishëm që të gjitha gratë mbi 40 vjeç duhet të dinë: Clary sage oil(vaji i sherbeles).
Përfitimet shëndetësore të Vajit të sherebelës

1. Parandalon Infeksionet
Në një studim të vitit 2015, studiuesit zbuluan se ky vaj mund të përdoret per trajtimin e plageve dhe infeksioneve te lekures, në sajë të vetive antiseptike.

2. Ai lehtëson dhimbjet menstruale
Ky vaj ndihmon në balancimin e niveleve të hormoneve në trup.Gjithashtu mund të ndihmojë në uljen e fryrjes, ngërçeve dhe dëshirave ushqimore.

4. Lehtëson stresin
Ky vaj ka aftesi te reduktoje frikën dhe ankthin. Një studim i vitit 2010 zbuloi se vaji mund të përdoret edhe si një agjent terapeutik për depresionin.

5. Ndihmon në tretje
Ky vaj ndihmon për të lehtësuar fryrjen, dhimbjet e barkut dhe probleme të tjera të tretjes.Ai gjithashtu nxit absorbimin e vitaminave dhe mineraleve në trup, rregullon lëvizjet e zorrëve dhe madje mund të ndihmojë në eliminimin e kapsllëkut.

6. Përmirëson lëkurën
Përdorimi i ketij vaji mund të ndihmojë në mbajtjen e lekures te fresket, të hidratuar dhe ne zvogelimin e shenjave te plakjes.

Burimi: /eyeopening.info/
©gatuajshendetshem/përktheu j.memeli/

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles