Urthi dhe shkaktarët e tij

spot_img

Shumë njerëz kanë oreks më të madh ose i merr uria shumë më shpejt. Megjithëse hanë shumë, ata janë përsëri të dobët. Sipas mjekëve personat e tillë vuajnë nga “djegiet e stomakut” ose urthi. Arsyet për këtë të shumta, si konsumi i ushqimeve djegëse, pagjumësia, konsumi i pijeve alkoolike etj. Ndër simptomat më të zakonshme janë- shtim oreksi, aromë e keqe e gojës, kapsllëk, fryrje të mishrave tëdhëmbëve etj.

Megjithëse urthi shihet si një gjendje e zakonshme dhe nuk i kushtohet shumë vëmendje djegiet e stomakut mund të kenë pasojë të tjera për organizmin. Për të parandaluar dhe reduktuar urthin, duhet të dimë shkaktarët e tij.

Pse kemi urth:

1. Kosumi i tepërt i ushqimeve pikante, të lëngshme dhe me shumë energji:

Djegiet e stomakut mund të vijnë edhe nga konsumi i mishit të qengjit. Në dimër, shumë persona pëlqejnë supë me mish qengji. Specialistët këshillojnë që kur konsumoni mish qengji, mirë është të konsumoni edhe perime të ndryshme apo fasule për të reduktuar urthin në stomak.

2. Qëndrimi zgjuar deri natën vonë dhe konsumi i pijeve alkoolike:

Përveç konsumit, qëndrimi zgjuar deri natën vonë janë ktheyr në një stil të jetës moderne, por kjo sjell dëme të mëdha për trupin. Pas një nate pa gjume shtohet era e gojës dhe kjo simbolizon djegien e stomakut. Konsumi i pijeve alkoolike shkakton gjithashtu urth. Pijet alkoolike sjellin jo vetëm probleme në mëlçi, por edhe probleme në stomak.

3. Toksinat e trupit

Për shkaqe të jashtme dhe të brendshme shumë materiale të dëmshme akumulohen në trupinë tonë, që mund të jenë adicitet, ndotje ajrore etj. Akumulimi i këtyre materialeve në trup mund të shkaktojë djegie në stomak, por edhe shumë probleme të tjera. Akumulimi i toksinave të tepërta shkakton dobësim të sistemit imunitar. Nëse keni toksina të tepërta në trup atëherë mudn të keni kapsllëk. Akumulimi i toksinave në organizëm ndikon në plakjen e parakohshme të njeriut.

Një tjetër simptomë nese vuani nga djegiet në stomak janë edhe aknet. Përveç kësaj, urthi shkakton disa probleme të tjera.

1. Erë të keqe të gojës shkaktuar si pasojë e sekretimit të tepërt të acideve apo lëngjeve të stomakut.

Djegiet e stomakut nxisin sekretimin e tepërt të acideve të stomakut. Akumulimi i lëngjeve të stomakut në trup mund të shkaktojë nxehtësi të brendshme, që mund të shndërrohet në urth, duke na shkaktuar shije të athët në gojë si dhe frymë me erë jo të mirë.

2. Rënia në peshë, lodhje trupore
Për shkak të urthit në stomak, ushqimet e konsumuara do të treten dhe mund të mos përthithen nga trupi, duke u shoqëruar me mungesën e materialeve ushqyese për trupin. Për të plotësuar nevojat ushqyese të nevojshme për aktivitetet e njeriut, trupi ynë do të shfrytëzojë yndyrë dhe proteinën e rezervuar të trupit për të furnizuar energjinë e nevojshme. Kjo shkakton dobësim, pafuqshmëri dhe lodhje.

3. Aknet në fytyrë

Për shkak të urthit në stomak, zorrët dhe stomakut mund të kenë thatësi, duke shkaktuar problëeme për sistemin e tretjes. Kjo pasqyrohet tek puçrrat e fytyrës dhe shoqërohet me tharje goje etj. Nëse keni probleme me pucççrat në fytyrë ndoshta shkaku qëndron tek zorrët.

Sugjerime për lehtësimin e simptomave të urthit:

1. Reduktimi apo heqja dorë nga të gjitha ushqimet e ëmbla, pikante të përpunuar dhe gjysëm të përpunuara, të cilat shkaktojnë çekuilibrin e lipideve dhe substancave të sekretuara, që përkeqësojnë aknet në fytyrë.

2. Personat me urth në stomak duhet të largohen nga duhani dhe pijet alkoolike. Ata duhet të pakësojnë konsumin e mishit dhe të shtojnë konsumin e perimeve dhe frutave.

(Visited 259 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles