Udhëtimet më të mira në këmbë në Sidnei (Përditësuar 2023)

spot_img

Rrokaqiejt përgjatë bregdetit në Sydney, Australi në një ditë të ndritshme dhe me diell
Postuar: 3/10/2023 | 10 mars 2023

Sydney është qyteti më popullor dhe më i madh në Australi. Nëse vizitoni vendin, do ta vizitoni këtu. Shtëpi me pesë milionë banorë (rreth 20% e të gjithë popullsisë), ka shumë gjëra për të parë dhe bërënga Shtëpia ikonë e Operas dhe Ura e Harbour Bridge te plazhet e saj mahnitëse dhe muzetë e shumtë (shumë prej të cilëve janë falas).

Si qyteti më i madh i vendit dhe destinacioni më popullor për turistët, ka shumë për të bërë këtu. Përtej vendeve, muzeve dhe aktiviteteve tipike, ka edhe shumë turne të pabesueshëm në këmbë që ju japin një ndjenjë të njerëzve dhe kulturës së qytetit.

Më pëlqejnë shëtitjet në këmbë për këtë arsye. Të udhëhequr nga një vendas, ata ju japin informacione që nuk do t’i gjenit duke u endur vetë. Ju merrni dikë që mund t’u përgjigjet pyetjeve tuaja dhe të ndajë këshillat e tyre të brendshme.

Ka shumë turne në këmbë në Sidnei për të zgjedhur. Për t’ju ndihmuar të shmangni disa nga ato më pak se të shkëlqyera, këtu është lista ime e turneut më të mirë në këmbë në Sidnei:

TURI MË I MIRË I PËRGJITHSHËM

Bonza Bike Tours

Bonza Bike Tours i çon pedaluesit në një aventurë katër-orëshe me dy rrota, duke goditur të gjitha vendet – Shtëpinë e Operës, Urën e Portit, Kodrën e Observatorit, Shkëmbinjtë, Parkun Barangaroo dhe shumë më tepër – të gjitha ndërkohë që janë të mahnitur me tregime dhe fakte të çuditshme historike rreth qytet. Në gjysmë të rrugës, grupi ndalon për një pushim dhe një birrë të shpejtë.

Udhëtimet fillojnë me 149 AUD.

Turneu më i mirë falas

Turne pa pagesë në këmbë në Sidnei

Takoni udhëzuesin tuaj në shatërvanin Archibald në Hyde Park në orën 10:30 dhe përgatituni për 2,5 orë të mbushura me informacione. Turne pa pagesë në këmbë në Sidnei ofron një abetare të shkëlqyer në Sydney – që do të thotë, nëse jeni vizitor për herë të parë, merrni parasysh ta bëni këtë turne në këmbë në fillim të qëndrimit tuaj. Turneu gërmon në gjithçka, nga historia e Aborigjenëve te Shtëpia e Operës, tek peshkaqenë dhe gjarpërinjtë famëkeq të vendit. (Shënim: Ndërsa turneu është falas, këshillat inkurajohen fuqimisht.)

Ndërsa ato mund të jenë turnetë më të mira falas dhe me pagesë në qytet, Sydney ka shumë më tepër për të ofruar, pa marrë parasysh interesat tuaja. Këtu janë nëntë turne të tjera argëtuese, depërtuese dhe edukative!

1. Sidnej True Crime Tour

Nëse jeni duke kërkuar për një turne që eksploron anën më të ashpër të qytetit përtej vendeve standarde turistike, ky është ai për ju. Mbi 90 minuta, do të endesh në zonat historike rreth lagjes The Rocks dhe do të mësosh për kriminelët e poshtër dhe krimet famëkeqe (pasi vendi u kolonizua nga kriminelët). Turneu ju çon poshtë rrugicave të ngushta dhe në qoshe të fshehta ndërsa zbuloni pjesën e poshtme të Sidneit. Është shumë e lezetshme.

Udhëtimet fillojnë me 34 AUD.

Rezervoni këtu!

2. Sydney Incognita

Sydney Incognita është një kompani turistike argëtuese në këmbë që ofron shëtitje të rastësishme tre-orëshe, ku do të mësoni gjithçka që keni dashur gjithmonë të dini për Sidnein (ato me të vërtetë përmbajnë një ton informacionesh; shkrimtari Calvin Trillin e quajti atë “të fshehta në fakte. ”). Në këtë turne, ju do të vizitoni të gjitha vendet kryesore dhe do të shijoni histori rreth historisë më të hershme të njohur të zonës deri në shekullin e 21-të.

Udhëtimet fillojnë me 49 AUD.

Rezervoni këtu!

3. Fit City

Nëse dëshironi një turne më të bazuar në natyrë, ky është një i mirë. Kjo kompani drejton një turne ecjeje me udhëzues 4,5 orësh rreth Manly Heads. Gjatë udhëtimit 11 kilometra (7 milje), do të merrni disa pamje mahnitëse dhe do të mësoni shumë për rrethinën nga udhërrëfyesi lokal. Rritja arrin kulmin në Manly (një nga lagjet e mia të preferuara në qytet) ku mund të shëtisni në rrugët e zonës simpatike, duke u rimbushur me ushqime dhe pije të fituara mirë. Fit City ofron gjithashtu turne në këmbë dhe një turne vrapimi në port.

Udhëtimet fillojnë me 97 AUD.

Rezervoni këtu!

4. Architecture Walks në Sydney

Nuk është e nevojshme t’i doni ndërtesat dhe stilet e tyre të ndryshme për të kaluar një kohë të mirë në një turne me Sydney Architecture Walks. Të udhëhequra nga arkitektë aktualë, këto turne janë aventura pa zhargone që u japin vizitorëve një njohuri më të thellë përtej arsyes pse disa ndërtesa janë të bukura. Turneu 2-3-orësh me grupe të vogla fokusohet në modelet dhe forcat që kanë formësuar pamjen e Sidneit bashkëkohor, duke e bërë atë të përshtatshëm për këdo që kërkon të mësojë më shumë rreth historisë dhe dizajnit të qytetit.

Udhëtimet fillojnë me 49 AUD.

Rezervoni këtu!

5. Turne me fantazma me fanar

Për një turne drithërues nëpër qytet, shikoni Turne me fantazma me fener, kompania më e madhe e turneut fantazmë në Australi. Udhëtimet e tyre zhvillohen të enjten, të premten dhe të shtunën mbrëma dhe i çojnë udhëtarët kuriozë nëpër vende të çuditshme ku kanë ndodhur krime të flokeve dhe shpirtrat ende i ndjekin banorët. Udhëtimet zgjasin 90 minuta.

Udhëtimet fillojnë me 36 AUD.

Rezervoni këtu!

6. Shëtitjet e Udhëtimit

Kjo kompani turistike ofron disa shëtitje me tematikë, por ajo që nuk duhet të humbisni është shëtitja 2,5 orëshe rreth Sidneit të epokës së të dënuarve, në të cilën udhërrëfyesit udhëheqin maksimumi 14 të ftuar rreth fillimeve famëkeqe koloniale të qytetit (kryesisht duke u fokusuar në Rocks zonë), kur Sydney ishte një kënd lojrash për të dënuarit britanikë. Do të dëgjoni shumë përralla dhe histori magjepsëse që mund t’ju frymëzojnë të eksploroni më shumë vetë. Turneu është i domosdoshëm për adhuruesit e historisë!

Udhëtimet fillojnë me 36 AUD.

Rezervoni këtu!

7. Udhëtime sekrete ushqimore

“Secret Food Tours” i çon vizitorët në një shëtitje të shijshme nëpër seksionin Surry Hills të Sidneit, duke ndaluar për të provuar disa ushqime të shkëlqyera vietnameze dhe duke mësuar se si imigrimi i kohës së Rushit të Artë nga italianët, portugezët dhe grekët ndihmoi në formësimin e kuzhinës këtu. Do të zhyteni në skenën e birrës artizanale, do të vizitoni një kasap, do të hani disa ëmbëlsira dhe madje do të provoni një “pjatë sekrete”. Gjithçka e bën një argëtim tre orë në një turne që nuk i kalon kurrë më shumë se 10 persona.

Pyesni për çmimet e turneut pasi çmimet ndryshojnë.

Rezervoni këtu!

8. Turneu i Trashëgimisë së Portit Aboriginal

Në këtë turne, ju mund të endeni në zonën e portit me një udhërrëfyes aborigjen që ndan historinë dhe kulturën e zonës nga perspektiva aborigjene. Ecja një orëshe fokusohet jo vetëm në të kaluarën, por edhe në florën rajonale. Do të mësoni se çfarë kuptimi kanë lulet, bimët, barishtet dhe pemët specifike për popullin Gadigal dhe si i përdornin ato tradicionalisht për qëllime të ndryshme. Unë e rekomandoj shumë. I shton shumë perspektivë qytetit.

Udhëtimet fillojnë me 30 AUD.

Rezervoni këtu!

***

Sydney ka në dispozicion një ton turne në këmbë që mund t’ju ndihmojnë të kurseni para, të shikoni pamjet dhe t’ju prezantojnë me gjithçka që ofron ky metropol i jashtëzakonshëm. Pavarësisht nëse është një shëtitje e lidhur me ushqimin, një shëtitje e udhëhequr nga aborigjenët ose një turne me biçikletë me histori, ju do të largoheni nga Sidnei me një vlerësim shumë më të thellë për vendin sesa kur mbërritët.

Rezervoni udhëtimin tuaj në Sydney: Këshilla dhe truket logjistike

Rezervoni fluturimin tuaj
Përdorni Skyscanner për të gjetur një fluturim të lirë. Ata janë motori im i preferuar i kërkimit, sepse ata kërkojnë faqe interneti dhe linja ajrore anembanë globit, kështu që ju gjithmonë e dini që asnjë gur nuk lihet pa lëvizur.

Rezervoni akomodimin tuaj
Ju mund të rezervoni hotelin tuaj me Hostelworld pasi ata kanë inventarin më të madh dhe ofertat më të mira. Nëse dëshironi të qëndroni diku tjetër përveç një hosteli, përdorni Booking.com pasi ata vazhdimisht kthejnë çmimet më të lira për bujtina dhe hotele të lira. Dy nga vendet e mia të preferuara për të qëndruar janë:

Për më shumë bujtina të sugjeruara, këtu është një listë e bujtinave të mia të preferuara në Sydney. Për më shumë se ku të qëndroni, klikoni këtu është një listë e lagjeve më të mira në Sydney.

Mos harroni sigurimin e udhëtimit
Sigurimi i udhëtimit do t’ju mbrojë nga sëmundjet, lëndimet, vjedhjet dhe anulimet. Është një mbrojtje gjithëpërfshirëse në rast se ndonjë gjë shkon keq. Unë kurrë nuk shkoj në një udhëtim pa të pasi më është dashur ta përdor shumë herë në të kaluarën. Kompanitë e mia të preferuara që ofrojnë shërbimin dhe vlerën më të mirë janë:

Po kërkoni kompanitë më të mira për të kursyer para?
Shikoni timen faqe burimi për kompanitë më të mira për t’u përdorur kur udhëtoni. Unë listoj të gjitha ato që përdor për të kursyer para kur jam në rrugë. Ata do t’ju kursejnë para edhe kur të udhëtoni.

Dëshironi më shumë informacion mbi Sydney?
Sigurohuni që të vizitoni tonë udhëzues i fuqishëm i destinacionit në Sydney për më shumë këshilla planifikimi!

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles