Trigona

spot_img

TRIGONAPër një masë;

2 gota ujë miell

2 vezë

1 filxhan kafeje vaj
1 filxhan çaj niseshte
1 filxhan çaj gjalp i shkrirë
1 filxhan çaj arra të shtypura
1 filxhan kafeje sheqer për arrat

Shurupi:
2 gota uji sheqer
1 gotë e gjysëm ujë, pak lëng limoni

Përgatitja;
Me miell, veze, vaj, e pak ujë zihet brumi si zakonisht.

Lihet të pushojë 10-15 minuta, ndahen kulaçet pak më të mëdhenj se një arrë.

Hapen petët të holla si për bakllava, pasi hapen të gjitha petët i bashkojmë 2 e nga 2 duke i spërkatur me gjalpë dhe priten në rripa 4 gisht të gjërë.

Në fillim të çdo rripi vihen arrat e grira dhe mblidhet peta në formë trekëndëshi ,mbyllen mirë anët .Vihen në tepsi të lyer me vaj, sperkaten me gjalp dhe piqen në temperaturë 200 gradë, lihen të ftohen dhe ju hidhet shurupi i nxehtë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles