Torte nga patatet

spot_img

Përbërsit:

1.5 kg patate
5 veze
100 gr margarin
90 gr parmezan
1 luge e vogle magdanoz i thare
½ luge e vogle piper i zi ose sipas shijes
Pak krip
200 gr pershute ose sallami kualitative
prezle(therrime buke te grire)
200 gr kackavall
Margarin per lyerjen e kallepit,50 gr margarin persiper

Udhëzimet:

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Patatet i qerojme,grijme ne pjese dhe ziejme ne uje te kripur pak.
Pasi te jene zier patatet i shtypim me mjetin per pure ose mixer.
Ne purene e nxehte shtojme margarinen dhe perziejme derisa te shkrihet margarina.
Ne pure shtojme parmezanin,melmesat sipas shijes(pak krip,magdanoz,piper i zi),provojme per shijen dhe pastaj shtojme vezet nje nga nje duke perzier.
Kallepin e lyejm me margarin ne te gjitha anet,shtojme prezlet dhe qesim gjysmen e sasise se pures se patateve.
Pastaj qesim kackavallin a prere ne fleteza te holla,nje shtrese pershute te prere gjithashtu ne fleteza dhe shtojme gjysmen e mbetur te purese se patateve.
Pastaj ne fund qesim akoma nje shtrese prezle dhe 50 gr margarin te prere ne fleteza.
Pjekim ne furre te nxehte 180 grade per 30-35 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt.
Pas pjekjes presim 20-30 minuta dhe servojme(po te servojme shume te nxhete nuk do te mund te presim pjese sipas deshires sepse do te shperbehet)

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles