Tortë me tre lloje të keksave- Festive (e lehtë dhe shumë e shijëshme)

spot_img

Tortë me tre lloje të keksave- FestiveKoha e përgatitjes 30 min.

Materiali i nevojshëm:
2 kuti plazma keks
200 gr biskota(si për teramisu)
2 pako jafa keks (tops)
4 banane
1 lit qumësht
3 qese puding të vanillës
5 lugë nisheste
16 lugë sheqer
250 gr.margarinë
50 gr çokolatë
2 qese shllag (pana)
250 ml qumësht

Përgatitja:
Në tenxhere hedhim 700 ml qumësht dhe e shtojmë sheqerin të vlojë, në qumështin e mbetur treten pudingat dhe nishestja, i hedhim në qumështin e valuar dhe përziejmë deri sa të fitojë dendësinë e duhur, (largohet nga zjarri).

I hidhet margarina dhe e përziejme me mikser deri sa të bashkohet masa. Masën e ndajmë në dy pjesë të barabarta dhe njerës i hedhim çokolaten e shkrire mbi avull.

Vemë një rend biskota, sipër krem çokolatë.
Siper vemë plazma keks pastaj kremën e verdhë.

I qerojmë bananet dhe i presim përgjysmë për së gjati.

Copët e bananeve i rendisim mbi kremën e verdhë edhe sipër bananeve vëme kremen e verdhë,siper kremës radhisim jafa keks dhe pastaj krem çokolatë.

Në fund zbukurohet me shllag (krem pana).

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles