Tortë me mollë ( Receta gatimi nga Edvina Gjeci )

Tortë me mollë ( Receta gatimi nga Edvina Gjeci )

Përbërësit

200 gr miell

180 gr sheqer

4 vezë

50 gr gjalp

5 mollë

180 gr qumësht

1 pako fryrës për embëlsira

1/2 lugë kafje me kanellë pluhur

Përgatitja

1

Rrahim sheqerin me të verdhat e vezëve, shkrijmë gjalpin në ben mari ( bagno maria ) dhe ja shtojmë vezëve të rrahura. Shtojmë duke përzier me kujdes mjellin, qumështin, kanellën dhe fryrësin deri sa të arrijmë një komposto homogjene.

2

Rrahim mirë të bardhat e vezëve dhe i shtojmë tek vezët e verdha duke përzier nga poshtë lart. Presim mollët në kubikë dhe i përziejm bashkë me të gjithë përbërësit e tjerë.

3

Nëse preferoni, 3 mollë i presim në kubikë dhe i përziejm me përbërësit e tjerë dhe 2 mollët e mbetura i presim në feta dhe ja vejmë sipër embëlsirës, më pas e pjekim në furrë me 180 gradë

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles