Tortë me molla të tharta

spot_img

537965_460136454051274_860289673_n1 kg molla, qerohen, priten në katrore, hidhen në tepsi katror apo të rrumbullakët nr.36 . 100 gr. sheqer pluhur i hidhet përmbi, futen në furre derisa të shkrihet sheqeri dhe të zbuten mollët, pastaj hidhen 100 gr arra të gricmuara

Për brumin: 6 vezë, 6 lugë sheqer, tunden derisa të formohet masë e dendësuar, hidhen 6 lugë miell 1 filxh. vaj, një përceive( pluhur pastë).

Brumi i formuar hidhet mbi mollët dhe prap vendoset në furre deri sa të piqet. Në qofte se doni spërkateni me lëng molle që të jetë torta e butë dhe e lëngshme.

Pas pjekjës tepsinë e kthejmë përmbys, në mënyrë që mollet të dalin siper. Në fund përgatiten 2 krem Pana dhe hidhet përmbi tortë.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles