Torte me lëng vishnje

spot_img

tortaPerberesit per brumin e pare (pandispanja)
3 veze
5 lug sheqer
5 lug vaj
5 lug qumesht
1 vanile, 1 peciv
5 lug miell

Pergatitja:
Vezet me sheqerin perzihen me mikser derisa te fitohet nje mase kremoze pastaj hidhen perberesit tjere…

Piqet ne furre per pak minuta. Kur te piqet mund ti vendoset leter kuzhine dhe pas pjekjes ti largohet.

Perberesit per kremin e pare:
1 liter qumësht
7 lug sheqer
7 lug nisheste
2,5 dc hopla (pana) – nuk eshte patjeter kjo, kremi edhe pa kete mund te behet.

Kremi i pergatitur ne forme te pudingut, i hidhet brumit te pare dhe pritet derisa te ftohet, qe pastaj te fillohet te pregatitet kremi dyte.

Perberesit per kremin e dyte
1 liter leng vishnje (apo cfardoqofte lengu i kuq, qoft i gazuar ose jo, varesisht nga vendi ku gjendeni, si mund ta gjeni )
7 lug sheqer
3 pudinka te dredhezes apo maline

Kremi pergatitet njelloj si pudingu normal, zihet lengu dhe ia hedhim pudingut paraprakisht te zbutura me pak leng te mare nga 1 litra, dhe hudhet siper kremit te bardh dhe te ftohur.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles