Tajlanda do të shpallë një emergjencë dhe do të prezantojë masa të reja

spot_img

Pallati i Madh i Bangkok

Tajlanda do të jetë në gjendje emergjence nga 26 marsi për 30 ditë për të kontrolluar koronavirusin që ka infektuar qindra njerëz në vendin e Azisë Juglindore. Tajlanda do të jetë në gjendje emergjente nga 26 marsi për 30 ditë për të kontrolluar koronavirusin që ka infektuar qindra të njerëzve në vendin e Azisë Juglindore.

Kryeministri Prayuth Chan-ocha tha se kabineti i tij vendosi që gjendja e jashtëzakonshme të hyjë në fuqi të enjten.

“Mos u ktheni në provincat tuaja, përndryshe do të përballeni me ndëshkime. Do të ketë pika kontrolli gjatë rrugës. Ju lutemi bëni karantinë në shtëpi (në vendndodhjen tuaj aktuale). Objektet e karantinës do të hapen në nivel lokal dhe gjithashtu nga qeveria.” tha kryeministri.

Ai tha se detajet e masave do të njoftohen më vonë.

Tajlanda raportoi tre vdekje dhe 106 raste të reja të koronavirusit të martën. Vendi tani ka 827 raste dhe katër vdekje që nga fillimi i shpërthimit.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles