Supe peshku me perime

spot_img

Perberesit:

Për 4-5 persona duhen:
Lëng peshku 1,5 litra,
patate 2-3 kokrra,
karota 3-4 copë,
mashurka 8-10 copë,
selino,
vaj 3-4 lugë gjelle,
domate 2 kokrra,
kripë, piper, majdanoz, dafinë.

Procedura:

Patatet, karotat, mashurkat dhe selinoja, pastrohen e priten në copa kubike. Në tenxhere me vaj (mundësisht vaj ulliri) kaurdiset qepa e grirë hollë, pastaj shtohen karota, selino, mashurka, pak miell dhe pasi kaurdisen shtohen domate të fresketa të cilave u është pastruar lëkura.

Lëngu i peshkut i përgatitur qysh më parë dhe i kulluar, i hidhet përzierjes dhe lihet të marrë valë, shtohen patatet dhe lihen të ziejnë rreth 10-15 minuta, derisa të jenë gati. Gjatë zierjes hidhet një fletë dafine.

Supa rregullohet me kripë, piper e majdanoz. Gjatë ven-
dosjes në pjatë hidhen copa -tul peshku të ziera e të pas-

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles