Përbërësit

250 gr gjoks pule

250 gr misër

1 qepë

1 lugë vaj vegjetal

20 g miell

1 lugë salcë soje

Kripë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Vendosni pulën në një tenxhere me 1,5 litër ujë, kripeni dhe vendosni për vlim rreth 8-10 minuta, derisa pula të zbutet dhe të zihet mirë.

Girjeni hollë misrin në blendar duke ruajtur 1 lugë që do ta përdorni për garniturë.

Shtoni pulën duke mbajtur mënjanë 3 lugë për garniturë, 1 qepë dhe grijeni sërish.

Hidheni puren në tenxherën me lëngun, shtojini koncentratin dhe miellin.

Zieni në zjarr mesatar duke e trazuar vazhdimishtë, lëreni të zihet për 2-3 minuta ose derisa supa të jetë trashur pak.

Ndajeni nëpër pjata, shoqëroni me pulën dhe misrin e lëni menjëanë, qepën e mbetur në feta dhe plotësojeni me ndonjë pikë salcë soje.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak