Përbërësit

300 gr kungull

1 karrotë

1 qepë

1 patate

4 lugë të gjellës vaj vegjetal

2 gota ujë të pulës

4 gota ujë të vakët

1 lugë kripë

1 lugë biber i zi

½ lugë xhenxhefil

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kungullin, karrotën, qepën dhe patatën preni në madhësi të njejtë, për arsye se do të ndikojë në temperaturë të pjekjës.

Në tenxhere e derdhni vaj vegjetal dhe qepën e fërgoni në të, pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë dhe rreth 5 minuta e fërgoni në zjarrë.

Pasi fillon të zbutet qepa ia shtoni ujin e vakët, ujin e pulës, kripën dhe erëzat.

Përbërësit e tjerë ia bashkangjisni dhe e gjithë glazurën e vendosni në blendar, pas blendarit qorbën e përfituar e derdhni në tenxhere për vluarje rreth 1-2 minuta.

Përmbi mund ta shërbeni me krem dhe borzilok.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak