Speca turshi pa konzervues 100% natyral

spot_img

Përbërësit

  • 10 kg speca
  • 500 ml vaj
  • 100 gr majdanoz
  • 3 thelbinjë hudhër
  • 1 kg karrota
  • 1 kg kripë e trashë

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

  1. Së pari pastrohen specat dhe pastaj secilit spec i vendosim brenda nga një lugë qaji kripë,dhe i vendosim në një bure të madhe e cila nuk duhet të mbushet plotësisht.
  2. Burja duhet të mbyllet të lihet e shtrirë për 24 orë dhe herë pas here të rrotullohet
  3. Pas 24 orëve specat të nxirren nga burja dhe të renditën në tegulla ose në bure të tjera nga një rend,dhe të spërkaten me vaj të djegur të nxehtë pastaj përmbi të vendosen karrotat dhe majdanozi gjithashtu edhe thelbinjët e hudhrës prehën dhe hedhën sipas dëshirës.
  4. Pastaj specat lihen të pushojnë deri sa të del uji përmbi,tegullat ose buret të mbyllën mirë të lihen në vend të errët dhe të ftoftë.

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles