Si mund të çojë streptokoku i fytit në një çrregullim të rëndë psikiatrik tek fëmijët

Fyt streptokok është një infeksion bakterial, më së shpeshti i lidhur me dhimbje të fytit te fëmijët. Në shumicën e rasteve, mund të trajtohet në mënyrë efektive me antibiotikë. Por strep mund të çojë gjithashtu në komplikime serioze psikologjike dhe neurologjike të njohura si çrregullime neuropsikiatrike autoimune pediatrike të shoqëruara me infeksione streptokoksike, ose PANDAS.

Një raport në revistën e lajmeve të ABC 20/20 që u transmetua të premten përshkruan tre familje që përballen me efektet shkatërruese të PANDAS.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,585FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles