Ruinart do të festojë 300 vjetorin me Qendrën e Re të Vizitorëve

spot_img

Me afrimin e 300 vjetorit të tij, Maison Ruinart ka zbuluar një projekt arkitekturor mahnitës miqësor ndaj mjedisit në zemër të shtëpisë së tij në Reims.

E emëruar sipas themeluesit të shtëpisë së parë të shampanjës në botë, qendra e re e vizitorëve në Reims do të vazhdojë vizionin e Ruinart në vendin e saj historik.

“Themeluesi ynë donte që kjo adresë historike në 4, rue des Crayères në Reims të shprehte kuintesencën e Maison Ruinart. Kjo është ajo ku Maison e ka rikrijuar vazhdimisht veten me savoir-faire të nderuar nga koha, “thotë Frédéric Dufour, President i Maison Ruinart

Ky projekt merr formë konkrete në ndërtimin e pavijonit të ri Nicolas Ruinart. Një homazh për crayères – galeritë nëntokësore të shkumësave që shtrihen nën Reims, të klasifikuara si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s në 2015 – Pavijoni do të krijojë një përvojë të paharrueshme për vizitorët, duke i zhytur ata në universin e Ruinart me një përzierje të natyrës, kulturës. histori, art de vivre dhe savoir-faire.

E integruar pa probleme me ndërtesat historike në vend, qendra bashkëkohore e vizitorëve ilustron aleancën e traditës dhe modernitetit. Projekti bashkon një treshe unike krijuese: arkitektin e njohur japonez Sou Fujimoto, dizajnerin e brendshëm Gwenaël Nicolas dhe dizajnerin e peizazhit Christophe Gautrand. Ndërtimi do të zgjasë mbi 24 muaj.

“Ne duam të krijojmë një përvojë që shpreh të gjitha aspektet e universit tonë. Përvoja e Ruinart duhet të mishërojë vizionin e themeluesit për krijimtarinë dhe përsosmërinë.” Presidenti i Ruinart Frédéric Dufour shton.

Përvoja e Maison Ruinart do të rritet nga një mirëseardhje e personalizuar dhe një itinerar me porosi. Shefi Arnaud Donckele do të hartojë një ofertë kulinare që do të ekzekutohet nga Kuzhinierja rezidente e Ruinart Valérie Radou.

Ruinart dhe shefi i kuzhinës me 3 yje të Michelin, Donckele, së fundmi njoftuan një aleancë të frymëzuar nga vlerat e përbashkëta, duke përfshirë një kërkim për përsosmëri, një dëshirë për të kaluar savoir-faire dhe kreativitet të rinovuar vazhdimisht.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles