Pёrbёrёsit

 • 300 gr fasule te ziera ( barbunje)
 • 1 vezё
 • 1 qepё
 • 2 lugё miell misri
 • 1 lugё caji qimnon
 • 1 lugё caji kripё
 • 1 lugё caji biber i zi
 • 1 tubё majdanoz
 • Pёr ta lyer
 • 1 gotё miell misri
 • Pёr ta fёrguar
 • 1 gotё vaj vegjetal
 • Pёr tё shёrbyer
 • ½ gota jogurt

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Fasulёn e vendosni nё njё tenxhere pёr zierje derisa tё zbuten.

Fasulet e ziera i vendosni nё blendar pёr zvogёlim. Puren e fasuleve e derdhni nё njё pjatё.

Pёrmbi ia shtoni qepёn, vezёn, miell misrin, majdanozin e grirё, qimnonin, kripёn dhe biberin e z.

E gjithё glazurёn e pёrzieni nё njё enё dhe e tёrё glazurёn e vendosni nё frigorifer pёr pritje 30 minuta.

Pas pritjёs merrni nga glazura dhe formoni qofte tё rrumbullakёt, qoftet e formuara i zhytёni tek miell misri dhe nё tigan pёr fёrgim.

Pas fёrgimit tё qofteve, ato i shёrbeni me jogurt dhe i shёrbeni tё ngrohta.

Ju bёftё mirё!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.çom është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë reçeta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, reçeta këto të çilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin shtëpiak.