Qofte me patate të mbushura me proshutë dhe djathë ( Receta gatimi nga Nita Beluli Hasani )

spot_img

Qofte me patate të mbushura me proshutë dhe djathë ( Receta gatimi nga Nita Beluli Hasani )

Përbërësit

1 kg patate ( Zihen dhe prej tyre krijojme pyre, shtojme vaj, kripë, piber te zi dhe origano )

500 gr proshutë

500 gr djath te fortë

Përgatitja

1

Djathin e presim ne forma katrore me trashesi 7 cm dhe e mbeshtjellim me proshutë.

2

Ne tepsi vëmë 1/2 e pyres së patateve dhe siper vëmë katroret e formuar nga pershutë dhe djathi që i zhysim në masën e pyres, 12 copë dalin gjithsej.

3

Pastaj serish sipër hedhim pjesën e mbetur te pyres dhe e leme te ftohet dhe forcohet masa. Pastaj e presim në katrora dhe i zhysim ne miell, me pas i kalojme ne vezë të rrahura dhe i pjekim ne vaj te nxehtë.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles