Qofte me kungull ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Qofte me kungull ( Receta gatimi nga Natasha Velia )

Përbërësit

4 kunguj të vegjël

një vezë

50 gr djath i bardhë

dy lugë gjelle gjalp

4 lugë gjelle bukë e thërrmuar

pak koper

majdanoz

kripë, piper.

Përgatitja

1

Ziejm kungujt. Pastaj i shtypim dhe i bëjmë pure. Hedhim me rradhë përbërësit vezën, djathin e thërmuar, gjalpin, koprën, madjanozin, kripën,piperin dhe bukën e thërmuar dhe i trazojmë deri sa të bëhet një masë homogjene.

2

E lemë rreth gjysëm ore në frigorifer. Marim një tigan i hedhim vaj dhe e vemë në zjarr sa të skuqet.

3

Në një pjatë hedhim miell dhe me anë të një luge hedhim një masë nga brumi i përgatitur, e lyejm me miell dhe e hedhim në vajin e nxehtë. Pasi të jenë skuqur i heqim nga zjarri.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles