Pulë me miell misri në tavë

spot_img

Përbërësit

1 kg krih pule

4-5 luge miell misri

100 ml vaj

Krip

piper i zi

vegete

100 ml qepë

Hapat

Mishin e pules e ziejm me uje te kripur.

Ne tave qesim qepen e grire imet dhe vajin dhe fergojme ngadale derisa qepa te zbutet mire(kujdes mos digjet).

Ne tave shtojme miellin,perziejme per pak,shtojme vegete(mos teprojme sspse mishi veq eshte zier me ujin e kripur sipas shijes).

Shtojme lengun ne te cilin eshte zier mishi i pules dhe ne fund shtojme pjeset e mishit te pules (edhe me mire nese keni pule fshati te cilen e coptpjme ne pjese para se ta ziejme ).

Taven e fusim ne furre 200 grade per 15-20 minuta derisa te vloje mire dhe te formoje nje si shtrese persiper.(nje nga ushqimet me te shpejta qe mund te pergadisni per dreke)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles