Pogaçe me nisheste gruri

spot_img

Përbërësit

  • 1 majë
  • 2 gota qumësht i vkaët
  • 1 gotë vaj vegjetal
  • 2 lugë sheqer
  • 1 veze
  • 1,5 lugë kripë
  • 1 gotë nisheste misir
  • 6 gota miell
  • Përmbi
  • Susam

Hapat

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Në një enë e vendosim majën, sheqerin, qumështin e vakët dhe e përziejmë.

Pas shkrierjës së majës ia shtojmë përbërësit e tjerë, ku e përfitojmë një brumë të butë.

Brumin rreth 1 orë e lëmë në pritje në një enë të mbyllur, pas pritjës brumin e ndamë në pjesë të vogla.

Pogaçet e vogla i rëndisim në tepsi, përmbi i lyejmë me të kuqët e vezës dhe susam, rreth 25 minuta i lëmë në pritje të qëndrojnë.

Pogaçet i vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius derisa të skuqen.

Ju bëftë mirë!

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak.

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles