Pite me mollë

Përbërësit:

500 gr pete per pite
1 kg molle
150 gr arra
1 luge cimet
100 gr sheqer dietal(I kaft)
Pak vaj

Për sherbetin:

500 ml uje
500 gr sheqer
1 sheqer vanile

Përgatitja:

Se pari zihet sherbeti dhe lihet te ftohet. Mollet qerohen dhe grihen ne rende dhe perzihen me 50 gr arra te coptuara dhe 1 luge cimet. Kurse arrat tjera bluhen dhe bashkohen me mollet. Mirren nga 3 pete dhe lagen me nga pak vaj dhe vendosen njera mbi tjetren. Masa perzihet dhe peteve te lyera me yndyre ia qet peteve ne skaje dhe behet ne forme roleje dhe renditen ne tepsi dhe piqen ne tepsi derisa te marrin ngjyre te arte. Pasi te piqet pitja e hjekim nga zjarri dhe ia qesim sherbetin e ftohte e pitja e nxehte

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,680FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles