Home BIME MEDICINALE Përfitimet nga përdorimi i vajit të kokosit

Përfitimet nga përdorimi i vajit të kokosit

0

VajI i kokosit është një nga ushqimet e vetme që mund të quhet një “superushqim”. Vaji i kokosit do t’iu ndihmojë për të humbur peshë, edhe pse 1 lugë prej saj përmban 120 kalori, ai është më termogjenik, tenton të rrisë shpenzimet e energjisë. Me fjalë të tjera, hani më shumë vaj kokosi për të djegur më shumë kalori, por duhet të jeni në një deficit kalorish, të merrni më pak kalori dhe të ushtroni më shumë për të humbur peshë. Një gjë e rëndësishme është edhe ekuilibri hormonal. Ruajtja e organeve të shëndetshme, veçanërisht e mëlçisë dhe tiroides, është një funksion i vajit të kokosit, ju mbron mëlçinë, kështu që tiroidi juaj mund të funksionojë në një nivel më të lartë. Përfitime të tjera:

• Antibakteriale, fungale, inflamatore, virale
• Anti-mikrobiale, zhduk mikrobet e dëmshëm dhe lufton infeksionin.

Vaj kokosit, mund të ndihmojë në kontrollin e nivelit të sheqerit në gjak dhe insulinës, pasi nuk ka ndikim të drejtpërdrejtë në nivelet e sheqerit në gjak. Ai ndihmon glukozën të hyjë në qelizën tuaj, duke ngadalësuar dhe reduktuar nivelet e insulinës në gjak.
Vaj kokosit ul rrezikun e sëmundjeve të zemrës. Nëse keni një histori të sëmundjes së zemrës në familjen tuaj, përdorimi i vajit të kokosit do të ketë një ndikim të menjëhershëm pozitiv në shëndetin dhe mirëqenien tuaj.
Vaj kokosit rrit funksionin e tiroides, zvogëlon inflamacionin dhe ndikon për një mëlçi të shëndetshëm duke siguruar një transformim efikas T4 në T3. T4 është forma joaktive e hormonit tiroide. Trupi duhet ta kthejë atë në formën aktive T3 para se të mund të përdoret.

Vaj kokosit vret kërpudhat candida, një infeksion i gjakut. Simptomat e candida janë:
• Problemet e lëkurës si ekzemë, psoriasis dhe infeksionet e gozhdës, të tilla si këmbët e atletëve ose kërpudhat e toenail.
• Çështje të tretjes si fryrje, kapsllëk ose diarre
• Artrit reumatoid, kolit ulcerativ, ose sklerozë të shumëfishtë
• Vështirësi në përqendrim, memorie të dobët, mungesë fokusimi, ADD, ADHD, dhe mjegulla e trurit
• Infeksionet vaginale, infeksionet e traktit urinar, kruajtjen e zorrës së trashë ose kruajtjen vaginale
• Alergjitë sezonale ose veshët e kruajtjes
Thjesht duke marrë 2 lugë gjelle të vajit të kokosit çdo ditë mund të ndihmojë të digjni dhjamin e organeve të brendshme, më e rrezikshme për trupin. Vaji i kokosit do t’i japë lëkurës shkëlqim,do të keni flokët rrezatues, dhe tru të kthjellët. ©gatuajshendetshem/a.c./

(Visited 267 times, 1 visits today)

Exit mobile version