9 mrekullitë shëndetësore të kësaj bime

spot_img

Ginger ose xhinxher, siç e njohim ne vjen nga rrënja e xhenxhefilit. Aroma dhe shija pikante e xhenxhefilit vjen nga vajrat e tij natyrale – më e rëndësishmja nga të cilat është gingerol – dhe kjo është e njëjta pjesë e xhenxhefillit që ofron përfitime të rëndësishme shëndetësore. Gingerol ka efekte të fuqishme anti-inflamatore dhe antioksidante.

Xhenxhefili zakonisht përdoret për të trajtuar nauze dhe çështje të tjera të stomakut, por në të vërtetë ka një numër të përfitimeve shëndetësore të mbështetura shkencërisht dhe në shumë raste është provuar të jetë po aq efektive sa disa ilaçe të zakonshme. Xhenxhefilli mund të hahet i freskët, të shtohet në ushqimin tuaj ose të merret si shtesë, dhe në disa raste vaji mund të aplikohet në mënyrë topike.

Lexoni për 9 mënyra se si xhenxhefili mund të përmirësojë shëndetin tuaj dhe se si ju ta bëni atë pjesë të përditshme të dietës tuaj.

1) Lufton nausean.
Ky është përdorimi më i zakonshëm i xhenxhefillit, por a e dini se është provuar shkencërisht? Janë ndërmarrë studime ku njerëzit morën xhenxhefill pas operacionit, gjatë periudhave të sëmundjes në mëngjes, ose gjatë trajtimeve mjekësore ekstreme të cilat janë të njohura që shkaktojnë vjellje. Marrja e xhenxhefillit nga goja dhe / ose vaji i xhenxhefillit të djegur mbi kyçet e pacientëve, të gjitha kishin efekte pozitive ndaj atyre që vuanin nga vjellja.

2) Zbut periudhat menstruale të dhimbshme. WebMD citon hulumtime që tregojnë se duke marrë 1500mg xhenxhefill të përditshëm për tre ditët e para të periudhave menstruale mund të zvogëlojë dhimbjet menstruale dhe simptomat e tjera si dhe medikamentet popullore duke përfshirë ibuprofen.

3) Rritja e oreksit tuaj. Një xhenxhefill i freskët është i njohur për të aktivizuar sistemin tuaj të tretjes dhe për të inkurajuar oreksin tuaj, sipas Food Matters.

4)Ndihmon dhimbjen e muskujve.
Xhenxhefilli mund të zbus dhimbjen e muskujve të shkaktuar nga stërvitja, sipas Authority Nutrition që mund të jetë pjesërisht për shkak të pronave anti-inflamatore. Megjithëse nuk ka një ndikim të menjëhershëm, studimet tregojnë se xhenxhefilli i marrë me kalimin e kohës mund të zvogëlojë përparimin e përditshëm të dhimbjeve të muskujve.

5) Luftoni sëmundjen.
Shëndeti i përditshëm shpjegon se xhenxhefilli pengon rhinovirusin, i cili është përgjegjës për të ftohtin e zakonshëm, si dhe salmonelën.

6) Qetëson osteoartritin.
Sipas WebMD, hulumtimet kanë treguar se xhenxhefill mund të zvogëlojë dhimbjen e lidhur me osteoarthritin me kalimin e kohës, madje duke krahasuar xhenxhefillin me medikamente të tilla si ibuprofen. Terapia e masazhit duke përdorur vajin e xhenxhefillit mund të zvogëlojë ngurtësinë afatshkurtër dhe dhimbjen në gjunjë.

7) Heqja e diabetit.
Një studim i vitit 2015 për njerëzit me diabet të tipit 2 tregoi se pluhuri i xhenxhefillit redukton ndjeshëm nivelet e sheqerit në gjak duke agjëruar, kur merret çdo ditë, sipas të ushqyerit të autoritetit. Gjithashtu përmirësuar HbA1c (një shenjë për nivelet e sheqerit në gjak afatgjatë) me 10%, dhe përmirësoi dy shënues të tjerë që janë të dy faktorë të rrezikut të madh për sëmundjet e zemrës.

8) Lehtësoni bllokimin e hundës.
Food Matters rekomandojnë pirja e një çaji të ëmbël të nxehtë për të lehtësuar ngjeshjen në fyt dhe hundë. Thjesht xhenxhefil i freskët i freskët në ujë të valë për një çaj djegës dhe të shëndetshëm.

9) Ulja e marramendjeve.
Marrja e xhenxhefillit mund të zvogëlojë marrjen e mendeve.

Si të përdorni më shumë xhenxhefil në dietën tuaj?
Është e lehtë për të shtuar xhenxhefillin në dietën tuaj; ju mund ta përdorni atë të freskët ose pluhur, ajo ka një shije të shijshme dhe aromë. Ginger është në dispozicion në supermarket, dhe megjithëse është relativisht e shtrenjtë, duhet të përdorni vetëm një sasi të vogël në gatimin tuaj. Kërkoni rrënjë të freskët të xhenxhefillit pa rrudha dhe ruani në një qese të parakohshme në frigorifer ose frigorifer. Xhenxhefilli zgjat në frigorifer për rreth një muaj, por mund të përdoret për më shumë kohë, përderisa nuk është i hollë ose i mykur, ose shumë i butë. Sigurohuni që ta hiqni atë para përdorimit, dhe pastaj ta griloni ose ta fërgoni në varësi të recetës tuaj.

Xhenxhelli përgëzon shumë lloje të prodhimeve të detit, agrume, derri, kungulli dhe mollët. Ju mund të shtoni atë në lëngje dhe smoothies dhe të përdorin atë për një salcë stir-skuqura ose një zingy bërë në shtëpi . Ju mund të blini feta të freskëta xhenxhefilli në një gotë me ujë të valë për një çaj të shëndetshëm, zero kalori që është i madh për shëndetin tuaj në zorrë. Kërkoni xhenxhefil të thatë ose të kristalizuar në dyqanin tuaj lokal të ushqimit ose në dyqanin e shëndetit – përderisa nuk ka shumë sheqer në të, ky është një trajtim shumë i vogël pikant që të ketë para ose pas ngrënies.
Burimi: /home.remedydaily.com
©gatuajshendetshem/j.memeli/

(Visited 505 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles