Patëllxhana në furrë pa mish

spot_img

Përbërsit:

-Patëllxhana
-Kunguj
-Domate apo salcë domate
-Hudhra
-Qepë
-Djath i bardhë
-Erëza

Patëllxhanët dhe kungujt, qërohen nga pak dhe priten vertikalisht. Skuqen në tigan(jo digjen) dhe më pas (këtu është lodhja më e madhe) fshihen me piceta letre, që tu iki yndyra.

Në një tigan tjetër vendosen hudhrat dhe qepët. Skuqen për 2’3 minuta dhe hidhet salca.
Lihen në zjarr për 20 minuta duke i përzierë herë pas here.

Më mirë ti bëni të dyja njëkohësisht…se nuk është ndonjë qejf i madh ti rrish salcës tek koka për 20 minuta.

Më pas vendosen në nje tavë dhe i hidhet djath (skemi mish sot).Unë i vura dhe nja 3 të verdha veze që të shërbjnë si proteina. Dhe futen në furrë./bukmedjath/

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles