Patate të furrës me domate

spot_img

Përbersit:

-1 kg patate;

– 2-3 kokrra qepe;

-3-4 kokrra domate;

-1-2 filxhan kafeje yndyre;

-1-2 filxhanë kafeje kripe;

-1-2 filxhanë kafeje piper dhe 2-3 flete dafine.

Përgatitja:

Patatet me madhësi mesatare qërohen ,shpërlahen, priten në formë rrethi ose thelë portokalli, spërkaten me kripe dhe shtrohen në tavë.

Përsipër i hidhen qepë të grira hollë në formë gjysmërrethi dhe domate të prera në feta të rrumbullakëta.

Në mes të patateve, në disa vende futen fletë dafine, hidhet yndyrë, piper i zi. Tava futët në furrë për 30 min dhe më pas është gati për ta shijuar.

Shënim:

Patatet sipas dëshirës para se të shtrohen në tave, mund të skuqen pak dhe më pas të përgatitet salca me qepë, domate dhe erëza.

Previous article
Next article

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles