Patate ograden greke

spot_img

Përbërësit:

– 1/2kg patate,
-1 filxh.
-Caji kackavall i grire,
-500ml qumesht,
-250ml krem qumeshti(pana)2 luge gjalpe,
-2 kokrra hudhra,kripe,piper,moskokaridho(sipas deshires)

1:qerojme dhe lajme patatet mire dhe i presim ne feta ne holla rumbullake sic jane patatet
2:bejme tepsine me gjalpe dhe me pak hudher te grire dhe vendosim nje shtres patate ,mbi to djathe te grire mbi to patate perseri nje shtres dhe perseri pjesen tjeter te djathit
3:ne nje bol bashkojme qumeshtin me panen ,krip,piper dhe moskokaridho dhe i perzjejme mire
4:e hedhim kte perberje mbi patatet ne tepsi dhe gjalpin
5:e veme tepsine ne furre te nxehur me pare ne 200grade per 1 ore dersa te behen patatet dhe te skuqet siperfaqja
6:nqs deshirojme qe te kemi nje gjelle sa me te shijshme per miqte tane shtojme sipas deshires dhe zambon ose beikon te prere ne copka te vogla .
Serviret e nxehte e prere ne copa katrore .Ju befte mire

  • 5:e veme tepsine ne furre te nxehur me pare ne 200grade per 1 ore dersa te behen patatet dhe te skuqet siperfaqja

6:nqs deshirojme qe te kemi nje gjelle sa me te shijshme per miqte tane shtojme sipas deshires dhe zambon ose beikon te prere ne copka te vogla .
Serviret e nxehte e prere ne copa katrore .Ju befte mire

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles