Patate me vezë të ziera në furrë

spot_img

Perbersit:

1 kg patate

5-6 veze te ziera

200 gr salsice

2 luge vaj

500 ml ajke per zierje(hoplla per kuzhine,ose shmant)

Vegete,krip,piperi I zi

Udhezimet:

Patatet I qerojme,ziejme dhe presim ne feta te holla

Vezet I ziejme dhe qerojme dhe presim ne feta te holla

Ne taven e lyer me vaj,qesim nje shtrese patatesh te grira,kriposim,piperosim dhe shtojme pak

vegete sipas shijes

Me pas shtojme nje shtrese vezesh te ziera te prera ne feta,pastaj copeza salsice dhe prap

mbulojme me nje shtrese patatesh te ziera

Ne fund qesim prap melmesa sipas shijes dhe ajken e kuzhines dhe pjekim ne furre 180 grade

per 25-30 minuta ose derisa te merr ngjyre te kuqrremt

 

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles