Panna cotta light me reçel qershie

spot_img

pannaPerberesit:
4 gota qumesht.
Fleta xhelatine ose 28-30 gr (1 pakete) xhelatine pluhur
3/4 gotes sheqer
Pak vanilje leng .

Pergatitja:
Ne nje ene hedhim 1 gote qumesht te ftohte e mbi te shtojme pluhurin e xhelatines .

E perziejme mire derisa qumeshti dhe xhelatina te behen nje mase kompakte.

Pjesen tjeter te qumeshtit e ngrohim, shtojme sheqerin, 1 luge vanilje leng dhe ne fund shtojme masen e xhelatines dhe e trazojme derisa te jene perzier mire te gjithe perberesit .

Menyra me e lehte eshte ta hedhim masen ne nje tepsi pirex e ta veme ne frigorifer (jo ngrirje )per te pakten 2-3 ore .

Pasi te ngrije prihet e serviret sipas deshires me liko te ndryshme ose me salce luleshtrydhe , moka , karamel etj .

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,872FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles