Mushmollat fruta vjeshtor 

spot_img

Mushmollat fruta vjeshtor

Përfitimet shëndetésore nga ky fryt i ëmbël:

Mushmollat si fryta shumë të shijeshme pêrdoren me shekuj kunder problemeve të tretjes që nga kohërat më të lashta e deri më tani.

~Eliminojnë fryerjen e stomakut, ata kan njē ndikim te madh në organizmin tonë duke pastruar veshkat dhe mëlçinë,

~Ndihmojn kundër anemisë,

~Ndihmojnë në shërimin e bajameve dhe lehtësojne frymëmarrjen, përmbajnē vitaminë B dhe C,

~Janë të pasur me kalium, kalcium, magnez, hekur.

~Mushmollat ndihmojnë ne permirsimin e shikimit,

~Shërojn dhimbjet e lukthit,

~Ndihmojnë në pagjumësi,

~Rregullojnë shtypjen e gjakut,

~Ndihmojne përmirsimin e lëkures dhe rritjen e flokut etj.

KUJDES në teprimin e tyre ngase shkaktojn konstipacion(kapsllék)!

Përgatiti inf.Qendresa Paqarizi

(Visited 135 times, 1 visits today)

Related Articles

Stay Connected

21,992FansLike
3,912FollowersFollow
0SubscribersSubscribe

Latest Articles